Na hitro prelistano 7.12.2024 8:00

Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu

Ljubljana, 7. decembra - Pri Beletrini so izdali tretji roman Ane Schnabl z naslovom September, pri založbi UMCo pa knjigo Janje Vidmar Velika pustolovščina: Razgibano življenje ustvarjanja zgodb. Založba ZRC je poskrbela za izid dela Urške Vranjek Ošlak z naslovom Slovensko kolesarsko izrazje.

Ljubljana. Knjiga z naslovom Velika pustolovščina avtorice Janje Vidmar. Foto: STA

Ljubljana.
Knjiga z naslovom Velika pustolovščina avtorice Janje Vidmar.
Foto: STA

Ljubljana. Monografija z naslovom Slovensko kolesarsko izrazje avtorice Urške Vranjek Ošlak. Foto: STA

Ljubljana.
Monografija z naslovom Slovensko kolesarsko izrazje avtorice Urške Vranjek Ošlak.
Foto: STA

Ljubljana. Roman z naslovom September avtorice Ane Schnabl. Foto: STA

Ljubljana.
Roman z naslovom September avtorice Ane Schnabl.
Foto: STA

SEPTEMBER - TRETJI ROMAN ANE SCHNABL O ODRAŠČANJU, ZAZNAMOVANEM Z NASILJEM

Protagonistka romana je Evelin, katere ves svet je velika družinska hiša z malo prostora, saj se v stene zažirajo očetove grožnje in agresivni izbruhi. Ko se prizorišče razširi na učilnice in šolske hodnike, v Evelin butajo zbadljivke, ki jih poskuša preglasiti s praznino v želodcu. Medtem ko se navzven iz briljantne deklice razvija v svojeglavo najstnico in samostojno žensko, se v njej odpirajo rane, ki jih zaupnica - pripovedovalka z občutkom odstira. Iz Evelininih spominov, shranjenih telefonskih sporočil, fotografij in dnevniških zapisov izpisuje njeno zgodbo. Tako iz gostega, preciznega jezika nastane pripoved, ki celo na formalni ravni pogosto - tako kot Evelin - okameni, udari, odplava, se skrha in sestavi nazaj. September ni le roman o odraščanju in nasilju, temveč tudi o prijateljstvu, ljubezni in pisanju.

Ana Schnabl (1985) je pisateljica in publicistka. Piše za različne slovenske medije in The Guardian. Njena zbirka kratkih zgodb Razvezani (2017) je prejela nagrado za najboljši prvenec na Slovenskem knjižnem sejmu, sledili sta ji še dve nominaciji in nagrada Eda Budiše na Hrvaškem. Tri leta pozneje je izšel njen romaneskni prvenec Mojstrovina (2020), ki se je prebil v širši izbor za prestižno literarno nagrado Dublin. Njen drugi roman Plima (2022) je bil nominiran za nagrado kresnik.

VELIKA PUSTOLOVŠČINA - KNJIGA O PISANJU IN USTVARJALNOSTI IZPOD PERESA JANJE VIDMAR

Uveljavljena pisateljica Janja Vidmar v svojem angažiranem in leposlovno podloženem besedilu ponudi vpogled v to, kakšno je življenje nekoga, ki se je že v mladosti odločil, da se bo zapisal ustvarjalnosti in materialno varnost zamenjal za svobodo in možnost prvinskega kreativnega življenja. Ne deli pa le svoje izkušnje, temveč tudi vse tisto, kar se je skozi leta naučila, denimo, kako se spopadati s strahom pred neuspehom in ustvarjalnimi blokadami. Obenem bralca vseskozi spodbuja k lastnemu ustvarjanju, s katerim lahko obogati svoj vsakdan ne glede na to, katero poklicno pot izbere. "Velika pustolovščina je navdihujoča, a realistična pripoved ene naših najbolj znanih knjižnih avtoric in predstavlja nekaj izvirnega v slovenskem knjižnem prostoru," so prepričani v založbi.

Janja Vidmar ima za seboj več kot tri desetletja pisanja v različnih knjižnih žanrih, od del za otroke in mladino prek življenjepisov do kompleksno zastavljenih večdelnih romanov, kot je bila njena trilogija Koraki, objavljena v obdobju 2021-2023. Že njena diploma iz otroške in mladinske književnosti jo je vodila na pot k mladim bralcem, katerim je posvetila največji del svojega opusa, ki obsega več kot 70 knjig. Njeno delo priznavajo bralci vseh starosti, ki radi posegajo po njenih knjigah, kot tudi stroka, ki ji je podelila vrsto nagrad.

KOLESARSKO IZRAZJE - LEKSIKALNI VIDIK IZRAZOSLOVJA, POVEZANEGA S KOLESARSTVOM

Monografija Urške Vranjek Ošlak se posveča splošnemu vpogledu v sodobno slovensko kolesarsko izrazje, pri čemer izpostavlja zlasti leksikalni vidik: kakšni so kolesarski izrazi po obliki in strukturi, kako so prišli v slovenščino in kaj se z njimi danes dogaja. Po letu 1991, zlasti pa v zadnjih 20. letih je tudi po zaslugi hitrega razvoja tehnologije priljubljenost te športne panoge skokovito narasla, zato se je kolesarska tematika začela pojavljati v številnih besedilih različnih zvrsti, kolesarsko izrazje pa se hitro razvija in širi. Danes je produkcija besedil na temo kolesarstva pestra in številna, zato so kolesarska besedila primerna izbira za različne besedoslovne in besediloslovne raziskave. V to raziskavo so vključena zvrstno različna besedila s kolesarsko tematiko, zbrani termini pa predstavljajo prvi pregledni nabor slovenskega kolesarskega izrazja.

Urška Vranjek Ošlak je raziskovalka na oddelku za pravopis Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Pri raziskovalnem delu se ukvarja predvsem s pravopisnimi vprašanji, besedotvorjem in jezikovnim svetovanjem. Je sodelavka pri pripravi novega pravopisnega slovarja ePravopis ter članica uredniškega odbora Jezikovne svetovalnice.