Madžarski čardaš na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine
Budimpešta, 7. decembra - Tradicija madžarskega plesa čardaš je bila ta teden vpisana na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Odločitev je Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) sprejela na zasedanju medvladnega odbora za varovanje nesnovne kulturne dediščine v paragvajski prestolnici Asuncion.
Iz madžarskega muzeja na prostem Szentendre, ki je koordiniral vpis čardaša na Unescov seznam, so v odzivu po poročanju madžarske tiskovne agencije MTI izpostavili, da je Unescov odbor pri svoji odločitvi izpostavil vlogo plesa v različnih madžarskih skupnostih.
Kot so ob tem navedli v Budimpešti, je bil čardaš v različnih oblikah prisoten v vseh madžarskih skupnostih in je ostal pomembna stalnica madžarskih slavij. Plesali so ga tako profesionalni kot ljubiteljski plesalci, v šolah in poletnih kampih, prisoten pa je tudi v sodobnih medijih.
Čardaš je madžarski ljudski ples v dvočetrtinskem ali štiričetrtinskem taktu in velja za najbolj znan madžarski ples.
Iz Slovenije je Unescovem reprezentativnem seznamu nesnovne kulturne dediščine človeštva vpisanih sedem enot: Škofjeloški pasijon, obhodi kurentov, klekljanje čipk v Sloveniji, veščine, znanje in tehnike suhozidne gradnje, čebelarstvo v Sloveniji, tradicija reje lipicancev in babištvo.