Svet 15.4.2025 5:30

Po obsežni prenovi bodo odprli zbirko Frick v New Yorku

New York, 15. aprila - Po obsežni prenovi, ki jo je vodila nemška arhitektka Annabelle Selldorf, bodo v New Yorku v četrtek odprli zbirko Frick. Zbirka se nahaja v dvorcu nasproti Centralnega parka na Manhattnu in je bila zaradi obnove, vredne 220 milijonov ameriških dolarjev (193 milijonov evrov), zaprta od leta 2020, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Med zaprtjem zaradi dolgo načrtovane prenove, ki je sovpadla s pandemijo covida-19, so bili vrhunci iz zbirke začasno razstavljeni v bližnji modernistični stavbi, ki jo je zasnoval arhitekt Marcel Breuer in je bila nekoč muzej ameriške umetnosti Whitney.

Zbirka sega od renesanse do 19. stoletja in je cenjena tako zaradi svojega intimnega okolja kot zaradi mojstrovin umetnikov, kot so Giovanni Bellini, Francisco de Goya, El Greco, Rembrandt, Auguste Renoir, JMW Turner in Jan Vermeer.

Privlačna je že sama zgodovinska stavba, ki jo nastala kot zasebna rezidenca ameriškega industrialca Henryja Clayja Fricka (1849-1919). Zgradili so jo med letoma 1912 in 1914. Po njegovi smrti in smrti njegove žene Adelaide so domovanje in umetniško zbirko spremenili v muzej, ki so ga za javnost odprli leta 1935.

V obsežni prenovi so dvorcu dodali kavarno in dostop za obiskovalce do zgornjega nadstropja, s tem pa se za muzej začenja novo obdobje. Kot je zapisal The New York Times, bo v 220 milijonov vredni prenovi popolnoma zasijal.

Arhitektka Selldorf, ki je pred tem podpisala prenovo Narodne galerije v Londonu, je za dpa povedala, da je šlo za pomemben in velik projekt.

"Za naše projekte, naše zgradbe je značilna določena samozavest - ne takšna, ki išče pozornost, ampak takšna, ki oddaja počasno aromo," je povedala v Kölnu rojena arhitekta. Kot je pojasnila, se ji zdijo pomembni dnevna svetloba, razmerja med prostori in ohranjanje občutka brezčasnosti.

V novo obdobje bo zbirko popeljal nemški muzejski direktor Axel Rüger, ki je v preteklosti vodil Kraljevo akademijo umetnosti v Londonu in Van Goghov muzej v Amsterdamu. Pri tem je nasledil ameriškega kuratorja in umetnostnega zgodovinarja Iana Wardropperja.