Razstava Vsi odtenki zelene iz Benetk na ministrstvo za kulturo
Ljubljana, 3. decembra - Ob prazniku Ta veseli dan kulture je ministrica za kulturo Majda Širca na ministrstvu s predsednikom republike Danilom Türkom odprla razstavo Vsi odtenki zelene, ki je gostovala na 12. arhitekturnem beneškem bienalu. Ob tem je dejala, da projekt prinaša sporočilo, da današnji čas ne potrebuje spektakularne arhitekture temveč občutenje prostora.
Ministrica Širca je še poudarila, da je bil projekt Studia AKKA in studiabotas na beneškem arhitekturnem bienalu, ki se je končal konec novembra, opažen prav zaradi svojega sporočila, ki opozarja na drugačne čase, ki terjajo tudi nov pogled na prostor.
Po besedah Türka je razstava primer odlične slovenske ustvarjalnosti in inovativnosti. Slovenija, kot je poudaril, ni imela "prehudega bremena politične zgodovine in arhitekture, ki jo politična zgodovina prinaša". Prav zato je v prednosti pri arhitektonskem izražanju sobivanja oziroma povezanosti človeka z naravo, kar so po njegovem mnenju prepričljivo dokazali tudi ustvarjalci razstave. Razstavo Türk razume tudi v širšem kontekstu, ki kulturo opredeljuje kot način bivanja.
Razstava v preddverju ministrstva je multimedijska in interaktivna. Slednje so ob odprtju z risanjem dokazali otroci, ki so risali na zgornji zaščitni sloj razstavljenih fotografij. Svoje risarske sposobnosti pa sta preizkušala tudi Širca in Türk. Razstava bo za javnost na ogled do začetka prihodnjega leta.
Razstava Vsi odtenki zelene, ki mestno krajino prikazujejo kot neločljiv del urbanega prostora, skuša prispevati nove pobude za razvoj urbane kulture ter razmisleke o humanizaciji javnega urbanega prostora. Projekt raziskuje integracijo narave v človekovo bivalno okolje. Mestno krajino obravnava kot prostor igre in srečevanja pobud, akcijskega prepleta človeka in narave, krajinsko arhitekturo pa vzpostavlja kot pomemben katalizator razumevanja sodobnega prostora in časa, so ob razstavi zapisali na ministrstvu.
Projekt je nastal v produkciji Muzeja in galerij mesta Ljubljane ter v sodelovanju z Obalnimi galerijami Piran in številnimi drugimi sodelavci. Studiabotas je bil v projekt vključen od začetka, pozneje pa so k sodelovanju pritegnili še fotografa Petra Koštruna, avtorja zvokov Saša Kalana in ilustratorja Urha Sobočana.
Razstavo spremlja tudi knjiga Vsi odtenki zelene, ki prinaša prispevka Prostor in mesto - opombe k tradiciji v slovenski arhitekturi kulturi zgodovinarja arhitekture Luke Skansija ter Kaj nam pomeni koncept javno/zasebno urbanega sociologa in antropologa Edwarda Robbinsa. Njuna stališča so podprta s primeri iz aktualne krajinsko arhitekturne prakse studia AKKA.