Slovence v tujini povezuje in obvešča revija Slovenija danes
Ljubljana, 24. avgusta - Slovence izven Slovenije zadnjega pol leta povezuje in obvešča o zanje zanimivem dogajanju pri nas nova revija Slovenija danes, ki so jo danes predstavili na uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu. Mesečnik, ki ne zanemarja niti pomembnosti elektronskega vidika sporočanja in združevanja, je med Slovenci v tujini naletel na dober odziv.
Obveščanje Slovencev po svetu ima dolgo tradicijo, je na novinarski konferenci v Ljubljani uvodoma spomnil državni sekretar na uradu Boris Jesih in dodal, da pri tem niso v prvi vrsti zamejci, ki imajo boljši dostop do slovenskega medijskega prostora, temveč slovenske skupnosti preko meja evropske celine ter v državah nekdanje Jugoslavije.
Glede na to, da klasična oblika medija danes ne pokriva več vseh potreb, nova revija združuje tako klasičen kot spletni vidik obveščanja. Kot je dejal vodja projekta Slovenija danes, ki jo izdaja založba Domus, Marko Stijepić, je osnova tiskana izdaja, pomembni pa sta tudi spletna stran in predvsem spletna skupnost.
Pri slednji gre za naslednji korak po že obstoječem združevanju Slovencev na največjem socialnem omrežju Facebook, kjer pa povezovanje po Stijepićevih besedah poteka bolj na lokalni ravni. Namen nove skupnosti je po drugi strani "povezati Slovence iz celega sveta na enotni platformi".
Pri tem želijo odpraviti tudi številne stereotipe v povezavi s Slovenci v tujini - med drugim, da gre predvsem za starejše ljudi, ki imajo radi polko in govorijo dolenjsko-ameriško angleščino -, "pri čemer pozabljamo na celo vrsto uglednih slovenskih znanstvenikov, gospodarstvenikov in podjetnikov", je poudarila urednica revije Blanka Markovič Kocen.
Revija je zato tudi poslovno orientirana in predstavlja ljudi, ki so v svetu na teh področjih uspeli, je še dejala in dodala, da bralci tovrstno zasnovo revije dobro sprejemajo, saj je odziv odličen.
Predsednik izdajateljskega sveta Mitja Meršol je menil, da je v obdobju interneta vloga revije kot klasičnega medija, da "prikazuje, spodbuja in povezuje". Glede na to, da gre za mesečnik, ki ne more prinašati novic, so v reviji med drugim v ospredju pogovori, kolumne, s sodelovanjem z lektorati po svetu pa tudi učenje ali spoznavanje slovenščine, je dejal.
Meršol je glede na to, kako je revija zastavljena, optimističen glede njen prihodnosti. Po njegovem prepričanju bo prispevala k temu, da se "Slovenci povsod počutimo Slovence" in da to tudi povemo po slovensko.