V Muzeju sodobne umetnosti nastaja interaktivna punk soba
Ljubljana, 11. januarja - Kljub geslu, da ne bodo zgodovina, ki ga je punkovsko gibanje uporabljajo konec 70. let, je ta subkultura postala njen del, zdaj pa je svoje mesto dobila tudi v muzeju. Moderna galerija mu je v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova posvetila sobo, ki bo nastajala sproti in na interaktiven način predstavljala slovensko punk sceno v letih 1977-1987.
V ta namen je galerija že objavila poziv vsem, ki želijo sodelovati pri njenem oblikovanju, naj prinesejo vstopnice, plakate, majice, fotografije iz tega obdobja na digitalizacijo. Punk soba naj bi bila tako avtonomno delo udeležencev samih - bandov, punkerjev, fotografov, grafitarjev, pravi avtor koncepta Igor Vidmar.
Kot je povedal na današnji predstavitvi, naj bi soba postala prostor interaktivnosti, komunikacije med tedanjimi protagonisti in tistimi, ki jih danes punk zanima. Izzvala naj bi "emocionalno oživljanje" tega obdobja in razmislek o statusu posameznika, njegovi možnosti participacije v današnjem času, o aktivnem državljanstvu.
Vidmar upa, da bo material, ki bo viden v sobi, spodbudil čim več ljudi, da bodo prispevali svoj delež k tistemu, kar je bilo pred 30 leti. Punk je namreč po njegovih besedah spodbudil marsikaj, kar se je dogajalo v 80. letih minulega stoletja. Ena od posledic gibanja, ki je bil v bivši Jugoslaviji predvsem sinonim za upor proti tedanji družbeni ureditvi, je bila ustanovitev neodvisne glasbene produkcije.
Soba, ki je del razstave Sedanjost in prisotnost, že vsebuje vizualno projekcijo, v katero so na eni strani združeni plakati, ovitki albumov, fotografije, na drugi pa izjave posameznikov o punku, med drugim Slavoja Žižka, Gregorja Tomca in Dimitrija Rupla. Spremljajo jo video posnetki koncertov s festivala Novi rock.