Na Dunaju na ogled pionirske fotografije spomenikov starega Egipta
Dunaj, 7. junija - V dunajskem Umetnostnozgodovinskem muzeju je od danes na ogled razstava Od Aleksandrije do Abu Simbela - Egipt na zgodnih fotografijah 1849-1875. Postavitev v prostorih egiptovske in bližnjevzhodne zbirke združuje 60 starih fotografij, ki nudijo vpogled v obdobje zgodnje fotografije od konca 40. let do sredine 70. let 19. stoletja.
Kot je mogoče prebrati na spletni strani muzeja, so kmalu po iznajdbi fotografije prvi fotografi potovali k reki Nil, da bi v objektive svojih kamer ujeli spomenike starega Egipta. Večinoma so bili to umetniki, ki jih je navduševal novi medij fotografije in so svoja dela nato predstavljali na razstavah.
Veliko jih je potovalo tudi v Sveto deželo, Sirijo in Libanon. V Egiptu so po Nilu potovali do Abu Simbela, nekateri so pot nadaljevali še do Sudana.
Danes se takšno potovanje sicer ne zdi nič posebnega in posnetki, ki so tedaj nastali na omenjenih poteh, morda gledalca na prevzamejo v tolikšni meri. Vendar je treba upoštevati, v kakšnih pogojih in s kakšnimi prevoznimi sredstvi so takrat potovali ter kakšno fotografsko opremo so posedovali.
Na razstavi so na ogled fotografije avtorjev, kot so denimo bili Maxime Du Camp (Francija, 1822-1894), Louis de Clercq (Francija, 1836-1901), John Beasley Greene (ZDA, 1832-1856) in Francis Frith (Velika Britanija, 1822-1898). Razstava bo na ogled do 25. septembra.