Na čipkarskem kongresu v Ljubljani čipkarice iz 37 držav
Ljubljana, 24. junija - V Ljubljani se bo danes začel tridnevni 17. svetovni kongres Mednarodne organizacije za klekljano in šivano čipko. Bienalnega kongresa se bodo udeležili tako strokovnjaki kot oblikovalci, prišle pa bodo tudi čipkarice iz 37 držav.
Strokovnjaki s področja izdelovanja čipk in čipkarice bodo predstavili svoje delo in dejavnosti ter razstavili svoje izdelke, priložnost pa bo tudi za nakup klekljarskih pripomočkov. Svoj pogled bodo predstavili tako etnologi, muzealci, restavratorji in konservatorji kot oblikovalci in izdelovalci čipk.
Program kongresa bo vključil predavanja o čipki na Slovenskem skozi čas in danes, prav tako pa tudi o čipki v soseščini. Predstavile se bodo čipkarske šole iz Idrije, Žirov, Železnikov ter čipkarski festivali v Sloveniji. V Križankah bo modna revija s poudarkom na čipki.
Zadnji dan kongresa bodo razglasili zmagovalce čipkarskega natečaja pod naslovom Mladost.
Klekljanje čipk je v Sloveniji razglašeno za živo mojstrovino državnega pomena.
Svetovni čipkarski kongres je največji in najpomembnejši dogodek s tega področja v svetovnem merilu, hkrati pa eden največjih kongresnih dogodkov tega leta v Sloveniji.
Poleg kongresa so na temo čipk v Ljubljani odprte tudi tri razstave. V Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani si je mogoče na razstavi Čipkaste vezi ogledati številne čipke in s čipkami krašene predmete iz različnih delov Slovenije in iz različnih muzejskih in zasebnih zbirk.
Prav tako zgodovinski pregled in bogato izročilo čipke podaja razstava v Mestnem muzeju Ljubljana Čipka. V Narodnem muzeju Slovenije pa je na ogled najstarejša čipka na Slovenskem iz 17. stoletja, ki so jo našli v grobnici Janeza Vajkarda Valvasorja.