Na Vrhniki rekonstrukcija rimskodobnega deblaka
Vrhnika, 11. avgusta - Pri ribnikih v Verdu danes poteka prireditev s predstavitvijo izdelave rimskega deblaka. Originalni deblak, ki so ga lani poleti na Vrhniki potegnili iz Ljubljanice, je sicer v rokah konservatorjev. Dogodka, ki obiskovalcem predstavi čas, ko so na Ljubljanskem barju živeli Rimljani, se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.
Ob ogledu rekonstrukcije rimskodobnega deblaka si je Pahor ogledal tudi dogajanje v rimskem vojaškem taboru, izdelavo tesarskega orodja ter rimsko tržnico in kuhinjo, so sporočili iz urada predsednika republike.
Kot je dejal, je obiskal mlade znanstvenike, ki zaradi svojega znanja in privrženosti iskanju posebnosti naše zgodovine poskušajo prihajajočim generacijam odkrivat tančice skrivnosti tedanjega življenja, kar se mu zdi zelo dragoceno. Slovenijo je označil kot deželo z bogato dediščino, s katero se lahko pohvalimo in opozoril, da je treba za njeno ohranjanje tudi ustrezno skrbeti.
Deblak, značilen rimski ribiški čoln, od maja v Verdu na javnih delavnicah izdelujejo študenti arheologije in drugi prostovoljci pod vodstvom Skupine Stik in Zavoda za podvodno arheologijo. Grajen je izključno z ročnimi orodji, del teh so rekonstruirana rimskodobna tesarska orodja. Tako je nastal čoln iz hrastovega debla, ki meri v dolžino štiri metre, na njem pa je prostora za tri do štiri osebe.
Zavod za podvodno arheologijo želi sicer z večletnim projektom Deblak predstaviti rekonstrukcijo zgodovinskih plovil, ki so nekoč plula po Ljubljanici. V okviru projekta nameravajo vsako leto na Vrhniki izdelati eno plovilo iz določenega obdobja, to obdobje pa predstaviti skozi različne vidike življenja takratnih graditeljev in uporabnikov plovil. Vsakoletni zaključek dogodkov bo splovitev plovila po nekdanji rečni poti - Ljubljanici.
Plovba v sklopu delavnic izdelanega rimskega deblaka po Ljubljanici, ki se bo zaključila na Špici v Ljubljani, je napovedana za soboto, 27. avgusta.
Originalni deblak pa bo po končanih restavratorskih postopkih svoje mesto našel v Doživljajskem razstavišča Ljubljanica, ki ga občina Vrhnika ureja v prostorih Kulturnega centra Vrhnika.
Deblak, ki so ga podvodni arheologi potegnili iz Ljubljanice na Vrhniki, je sicer doslej največji na slovenskih tleh. Okoli 15 metrov dolgo rimsko plovilo pa je, kot kaže, tudi eden izmed največjih deblakov v Evropi.
Današnjo predstavitev na Vrhniki so pripravili Zavod za podvodno arheologijo, Skupina Stik - Zavod za preučevanje povezovalnih področij preteklosti in sedanjosti ter Kulturno društvo Vespesjan.