Andruhovič ob prejemu nagrade Vilenica izpostavil solidarnost z Ukrajinci za vstop v EU
Lipica, 9. septembra - V kraški jami Vilenica je ukrajinski pisatelj Jurij Andruhovič nocoj prejel istoimensko literarno nagrado. Čeprav se je opredelil za predstavnika jezika, ki je bil večkrat omalovaževan, se je ob tej priložnosti postavil tudi v vlogo predstavnika države in prosil za solidarnost z Ukrajinci pri njihovih prizadevanjih za vstop v EU.
Pred nekaj meseci so visoki evropski predstavniki prepovedali Ukrajincem sanje po vstopu v EU, ukrajinske politike so prepričevali, da naj odstranijo svoja prizadevanja iz vseh uradnih dokumentov, je povedal nagrajenec. Pri tem se je vprašal, ali Ukrajincem sploh pripada pravica do upanja, da bi na evropski zastavi kdaj imeli svojo zvezdico. A kot je dejal v imenu svojega naroda, sanje in prizadevanja ostajajo.
V nagovoru se je zahvalil vsem založbam, med drugim slovenski Cankarjevi založbi, zaradi katerih je, kot je dejal, začel verjeti, da njegovo pisanje potrebuje tudi bralce, ki niso v njegovi državi.
Eden vodilnih ukrajinskih avtorjev se v svoji literaturi posveča ukrajinsko-evropskim odnosom oziroma ignoranci Zahoda, za katerega je Ukrajina še vedno "neznana zemlja". Tak odnos je opazen tudi v romanu Dvanajst krogov, dostopnem tudi v slovenščini.
Strokovna žirija, ki ji je predsedovala Lidija Dimkovska, mu je letošnjo nagrado namenila za "polnokrvno, pogumno in svobodomiselno literaturo, ki vrača glas na videz in po krivici pozabljenim delom Evrope in nam, Srednjeevropejcem, na drzen, humoren, inteligenten in večplasten način s tem vrača lastno in skupno preteklost in prihodnost".
"Od otroštva dalje me privlačijo ruševine," si je žirija sposodila lavreatove besede za utemeljitev nagrade, da bi nakazala "ustvarjalni smerokaz" njegovega opusa. V njem je izpostavila še nekaj drugih stalnic, kot so tematiziranje tabu tem (seksualnost, deviantnost, pijančevanje), postmodernizem in z njim medbesedilnost ter mnogožanrskost, satira, groteska, različni sociolekti, demitologizacija vloge pisatelja kot narodnega heroja ter izpraševanje posameznikove identitete v poosamosvojitvenem obdobju.
Nagrado je izročil predsednik Društva slovenskih pisateljev Ivo Svetina, ki je poudaril, da niti svet niti roman nista več tisto, kar sta bila, in da so tako bralci kot svet za vedno spremenjeni z besedno umetnino, kot je Andruhovičev roman Dvanajst krogov.
Letošnja Vilenica, 32. po vrsti, se je spraševala o vplivu besedne umetnosti na svet in nasprotno.