Živadinovov referendum: Cerar naj odkupi slovensko zastavo
Ljubljana, 30. januarja - Dragan Živadinov je v Novi pošti predstavil rezultate posvetovalnega referenduma za odkup ali sežig prve slovenske zastave, ki je bila v vesolju leta 1994 v sklopu odprave Columbia. H glasovanju je v petek pristopilo 86 posameznikov, od tega jih je 78 glasovalo za odkup zastave s strani vlade. Živadinov bo danes rezultate predal pristojnim v vladi.
Živadinov, konstruktor retrogardistične stilne formacije in postgravitacijske umetnosti ter pobudnik posvetovalnega referenduma, je v petek v času potekanja 27. seje Nacionalnega sveta za kulturo (NSK) izvedel posvetovalni referendum, ki so se ga lahko udeležili prisotni na seji v živo ali pa so glasovali preko socialnega omrežja Facebook. Živadinov je povzel, da je volilni kvorum štel 107 posameznikov, od katerih jih je h glasovanju pristopilo 86, dve glasovnici sta bili neveljavni.
Od tega se jih je 78 opredelilo (več kot 92 odstotkov glasovalcev - kar Živadinov šteje za referendumski uspeh), da vlada oziroma v njenem imenu premier Miro Cerar, prvo slovensko zastavo, ki je bila v vesolju od 4. do 18. marca 1994, odkupi v višini 960.000 evrov, znesek pa se nameni neodvisnim umetnikom in umetnicam. Rezultate je potrdil referendumski odbor, ki so ga sestavljali predsednica Urška Brodar ter člana Tina Dobnik in Anže Rogelja.
Živadinov je dejal, da na podlagi rezultata posvetovalnega referenduma Cerarju svetujejo, "da po pravni poti odkupi prvo slovensko zastavo, ki je bila v realnem vesolju, s tem pa v svoji državi delno in začasno razreši problem neodvisne umetniške produkcije". "Verjamemo, da mu je mar za državo in slovensko zastavo, ki je njen simbol," je dejal.
Po razgrnitvi rezultatov, ki ji je sledil 20-minutni kulturno-umetniški program, je Živadinov za medije izrazil upanje, da se bo Cerar odločil za nakup zastave preko ene od možnih institucij oziroma, da vlada poišče "pravno osnovo" za odkup te zastave. "Mi smo dali zastavo na trg s predkupno pravico. Cerar ima vso pravico reči, da odkupa ne bo, odtlej pa bomo mi zastavo naprej ponujali na trgu, dokler je ne bo nekdo kupil".
"Na noben način pa ne bi želel, da bi se prvi slovenski zastavi, ki je bila v realnem vesolju, zgodilo to, kar se je zgodilo Brižinskim spomenikom, ki jih hranijo na Nemškem," je še povedal umetnik, ki sicer meni, da ima zastava "isto težo kot Brižinski spomeniki". Prav tako se zavedajo, da je vrednost, ki so jo določili za zastavo, ki jo je v vesolje ponesel astronavt Ronald Šega, neprecenljiva, a so ceno 960.000 evrov določili, "da se vsaj delno popravi krivice, ki jih je storil minister za kulturo".
Dodal je, da je prodaja te zastave dolgotrajen proces, ki poteka že od leta 2015 v Mestnem muzeju Ljubljana, a se "žal še ni zaključil". Živadinov, katerega zavod Delak je izpadel iz zadnjega štiriletnega programskega razpisa za nevladne organizacije, je opomnil, da so prav kulturniki tisti, ki so zastavo hranili do sedaj.
Poudaril je, da so rezultati posvetovalnega referenduma jasno pokazali nasprotovanje gesti, da bi zastavo protestno zažgali 8. februarja, za kar je glasovalo le šest udeležencev referenduma. Istočasno pa je Živadinov v imenu nevladnikov izrazil zahtevo, da Cerar k odstopu pozove ministra za kulturo Toneta Peršaka, "ki nas je prisilil, da smo morali simbol naše državnosti poslati na trg". "Ker minister za kulturo ne opravlja svojega dela, ga tudi mi ne moremo. Postopek njegove odstranitve pričnite 7. 2. 2018 do 19. ure," je sklenil.