V Novem mestu izjemna arheološka najdba prazgodovinskega knežjega groba
Novo mesto, 20. junija - Arheološka ekipa Dolenjskega muzeja iz Novega mesta je po dobrem tednu letošnjih arheoloških raziskav na mednarodno znanem prazgodovinskem grobišču Kapiteljska njiva v Novem mestu v novo odkriti gomili našla starejše železnodobni knežji grob. Gre za grob premožnega bojevnika z železnim orožjem, bronasto čelado in uvoženo apulsko keramično posodo.
Vodja izkopavanj in kustos Dolenjskega muzeja Borut Križ je za STA povedal, da jih je presenetil sorazmerno velik grob, ki je ležal blizu središča gomile 66 in sodi v 4. stoletje pr. n. št. oziroma na konec tako imenovanega halštatskega kulturnega obdobja in starejše železne dobe.
Vsekakor gre za knežji grob z obredno poškodovano bronasto čelado negovskega tipa, kot pridatek v grobu je bil tudi poslikani tako imenovani apulski krater, verjetno gre za uvoz z južnega območja Apeninskega polotoka ali pa za po tamkajšnjih vzorih nastalo posodo.
Na novomeških prazgodovinskih grobiščih so doslej našli več čelad negovskega tipa, vse pa so bile, kot domnevajo arheologi, poškodovane pri pogrebnem obredju, je še povedal Križ.
Na Kapiteljski njivi so sicer do zdaj raziskali nekaj manj kot 2300 prazgodovinskih grobov. V zadnjih 33 letih, odkar tam neprekinjeno poteka zavarovalno izkopavanje, so odkrili približno 330 grobov iz obdobja pozne bronaste dobe, v 66 prazgodovinskih rodovnih gomilah približno 1200 grobov starejše in poleg teh več kot 750 planih grobov mlajše železne dobe.
Najdišče leži na nekdanji kmetijski površini, ostanki zatiranja škodljivcev in plevela ter gnojenja pa so v zemlji ustvarili kemično mešanico, ki v kombinaciji s kislim dežjem vse bolj razjeda predvsem bronaste in železne predmete.