Umetniki za Karitas bodo tokrat zbirali denar za mladino in otroke
Ajdovščina, 14. avgusta - Na Sinjem vrhu nad Ajdovščino je z delom začela 24. likovna kolonija Umetniki za Karitas. Do petka bo deset domačih in tujih umetnikov ustvarjalo likovna dela, ki jih bodo nato na prodajnih razstavah ponudili ljubiteljem umetnosti. Tako zbrani denar vidi letos namenili otrokom in mladim.
Iz Slovenije tokrat na kolonijo prihajajo Marina Bahovec, Damijana Bijek, Vivijana Kljun, Joso Knez, Vinko Prislan, Milan Razboršek, Pia Zavrtanik in Tadej Žugman, iz Bosne in Hercegovine se kolonije udeležuje Sead Emrić, iz Hrvaške pa Mirjana Matić. Častni gost kolonije bo letos večkratni udeleženec in darovalec Klavdij Tutta. Izbranim udeležencem se bodo za dan ali dva pridružili tudi strokovni sodelavci, letos jih je devet, in udeleženci lanske kolonije.
Geslo letošnje kolonije in razstav je "...polno prgišče lepote....", povezano je s praznovanjem Cankarjevega leta, prav Ivan Cankar je v Kurentu zapel hvalnico domovini. Denar, ki ga bodo pridobili s prodajo nastalih del na likovni koloniji, pa bodo v Karitasu letos namenili mladim in otrokom.
"Sodelavci Karitasa se pri svojem delu srečujejo s številnimi družinami in mladimi, ki so izgubili veselje in ljubezen, ki ne vidijo, kaj vse imamo na tem malem koščku naše domovine in se predajajo malodušju. Pri Karitasu se zavedamo, da človek ne živi samo od kruha, zato želimo, da je dodana vrednost materialni in finančni pomoči, predvsem poslušanje, pogovor in iskanje polnega prgišča lepote," je ob ponedeljkovem odprtju za STA povedala voditeljica projekta Umetniki za Karitas Jožica Ličen.
Posebnost kolonije Umetniki za Karitas je dan odprtih vrat, ki je vedno v četrtek, ko je Sinji vrh odprt za ljubiteljske in profesionalne slikarje. Ta način odprtosti ni bil načrtovan s strani Karitasa niti strokovnega sveta, temveč je bil odgovor na željo številnih slikarjev, da se srečajo z udeleženci, da izmenjajo izkušnje in tudi, da podarijo svoje likovno delo v karitativni namen. Tako se vsako leto ob dnevu odprtih vrat pridruži udeležencem kolonije pridruži tudi do 80 drugih slikarjev. O tem najbolj zgovorno pričajo številke, saj je v 23 katalogih Umetniki za Karitas zapisanih 1662 imen avtorjev, ki so ustvarili 2583 likovnih del.
Mednarodna likovna kolonija Umetniki za Karitas je prvi del celotnega projekta, ki med ljudmi zaživi s potovanjem razstav. Prav potujoče razstave so del karitativne dejavnosti, saj med ljudi prinašajo sporočilo lepote in dobrote, menijo organizatorji. Vsaka kolonija ima deset do 15 razstav doma in v tujini. V letih 1995 do 2018 je bilo 295 razstav Umetniki za Karitas, svojega lastnika je dobilo več kot 2100 likovnih del.