Škrabčevo leto na Goriškem zaključujejo z razstavo in slovesno prireditvijo
Nova Gorica, 5. oktobra - V prostorih frančiškanskega samostana na Kostanjevici nad Novo Gorico bodo danes ob 19. uri s slovesno mašo v spomin patra Stanislava Škrabca z akademijo ter sobotno slovesnostjo v novogoriškem kulturnem domu zaokrožili Škrabčevo leto. Prav v soboto mineva 100 let od smrti patra, ki je življenje posvetil ohranjanju slovenskega jezika in kulture.
Na sobotni slovesnosti bosta zbrane pozdravila novogoriški župan Matej Arčon in gvardijan frančiškanskega samostana iz Kostanjevice Niko Žvokelj, slavnostni govornik pa bo slovenski teolog in filozof Edvard Kovač. V kulturnem programu bodo sodelovali pianistka Sara Rustja Turniški, harfistka Erika Bersenda, baritonist Vid Lisjak, komorni zbor Grgar, dijaki umetniške gimnazije iz Nove Gorice in Nataša Konc Lorenzutti.
Kot je za STA povedala knjižničarka in vodja ogledov samostana na Kostanjevici Mirjam Brecelj, se zanje Škrabčevo leto še ne zaključuje. Dogodki so namreč napovedani tudi po uradnem zaključku. Razstava fotografij, razglednic in filatelistična razstava, ki je že na ogled v prostorih samostana, bo obiskovalcem na voljo do konca oktobra.
"To je šele začetek tega, kar smo želeli izpostaviti v Škrabčevem letu, namreč da se s patrom Škrabcem srečujejo vsi, od vrtčevskih otrok pa vse do stanovalcev v domu starejših. Z dogodki smo pokrili praktično vse generacije in vsi so sodelovali. Dogodki so dobesedno prihajali k nam in vedno je kaj novega," je dejala sogovornica in dodala, da bi moral vsak Goričan posebej ovrednotiti pomen Stanislava Škrabca nanj in na Goriško.
"Jaz sem prepričana, da je to izziv za vse nas, da se o patru Škrabcu začnemo pogovarjati z različnih vidikov, saj pater Škrabec nagovori vsakega posebej - nekoga morda kot vrtnar z gladiolami in dalijami, nekoga kot preprost menih, ki je živel uboštvo, nekoga kot svetovljanski duh, ki je potoval po vsej Evropi in komuniciral z vsemi jezikoslovci, tako da je tukaj priložnost prav za vse," je opis patra Škrabca in raziskovanje njegove zapuščine sklenila Mirjam Brecelj.
Prav omenjena razstava je izjemno zanimiva ne le za obiskovalce samostana, pač pa tudi zanje. Med tokrat razstavljenimi dokumenti in fotografijami so ponovno našli nekaj takih, ki so jih prvič videli.
Tako so po fotografijah nekega češkega vojaka iz srede prve svetovne vojne ugotovili, da je bila nad grobnico zadnjega Burbonskega kralja pozlačena krona, ki je kasneje izginila v neznano. Med fotografijami je morda tudi fotografija patra Aleksandra Vavpotiča, ki je edini ostal v samostanu na Kostanjevici in so ga leta 1916 italijanski vojaki ubili, ker so mislili, da je vohun.