V Washingtonu z razstave umaknili ponarejene fragmente Mrtvomorskih rokopisov
Washington, 24. oktobra - V Muzeju Biblije v Washingtonu so ugotovili, da je pet fragmentov Mrtvomorskih rokopisov, ki so bili vključeni v razstavo, ponaredkov, zato so jih z razstave umaknili. Da gre za ponaredke, je pokazala raziskava, ki so jo opravili na inštitutu v Nemčiji. Namesto njih so razstavili tri druge fragmente znamenitih rokopisov.
"Upali smo, da bo raziskava dala drugačne rezultate. Vendar pa je to priložnost, da javnost opozorimo na pomembnost preverjanja pristnosti redkih biblijskih artefaktov," besede glavnega kustosa v muzeju Jeffreyja Klohe povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Mrtvomorski rokopisi, ki osvetljujejo začetke judovstva in krščanstva, sodijo med največje arheološke najdbe vseh časov. Prve je leta 1947 v votlini blizu naselja Kumran po naključju odkril pastir.
Pet fragmentov rokopisov, ki so jih odstranili z razstave, je bilo v muzeju razstavljenih od njegovega odprtja novembra 2017, vendar je bilo ob njih opozorilo, da njihovo avtentičnost preverjajo. Preverili pa bodo tudi avtentičnost treh fragmentov, ki so nadomestili omenjenih pet ponaredkov.
Milijarder in ustanovitelj muzeja Steve Green je kupil skupaj 16 fragmentov Mrtvomorskih rokpisov. Vendar je Kipp Davis iz Univerze Trinity Western objavil prispevek, v katerem je zapisal, "da je vsaj sedem fragmentov, ki jih hranijo v muzeju, sodobnih ponaredkov".
Muzej Biblije je po pisanju AFP buril duhove že pred odprtjem. Njegov glavni financer Green, ki je tudi predsednik skupine Hobby Lobby, je namreč podpornik konservativcev v Washingtonu.
Poleg tega je skupina nekaj mesecev pred odprtjem muzeja morala plačati tri milijone dolarjev poravnave in se odreči 5500 artefaktom, med drugim glinenim klinopisnim ploščicam iz Iraka. Ameriško pravosodno ministrstvo je namreč presodilo, da so bili ilegalno pripeljani v državo. Vse skupaj je po pisanju AFP sprožilo skepso glede ideoloških ciljev muzeja ter provenience artefaktov.