Neja Tomšič s projektom Opijske ladje v Tate Modern
London, 5. aprila - V sklopu programa galerije Tate Modern z imenom Tate Exchange je umetniška šola iz Winchestra pripravila tridnevni program z naslovom Potepuški predmeti (Itinerant Objects). Gostujoča umetnica dogodka je tudi Neja Tomšič, ki bo trikrat izvedla svoj vizualni esej Čaj za pet: Opijske ladje, so sporočili iz Muzeja tranzitornih umetnosti - MoTA.
Umetniška šola iz Winchestra s projektom v Tate Modern vabi obiskovalce k aktivnemu sodelovanju pri seriji dogodkov in aktivnosti, ki jih bodo vodili umetniki, akademiki in študenti. S souporabo digitalnih in ročnih obrti, risanja, mode in tekstila in z radikalno odprto obliko kuriranja bodo obiskovalce povabili k testiranju, manipuliranju in spajanju konstelacij predmetov po celotnem nadstropju Tate Exchange.
Ideja projekta Potepuški predmeti izhaja iz razmisleka, kako se predmeti gibajo in kam potujejo. Nekoč so s predmeti trgovali preko Svilne ceste, pri tem pa so nastajale tudi raznovrstne zgodbe. Te poti in zgodbe danes postajajo del nove kitajske vizije z iniciativo One Belt One Road in zato o njih ponovno razmišljamo in jih prerazporejamo skozi neštete mikro izmenjave in ustvarjalne procese, so o dogodku zapisali v MoTA.
Neja Tomšič bo v prostorih Tate Modern od danes do nedelje enkrat dnevno izvedla svoj performans Čaj za pet: Opijske ladje. Gre za vizualni esej, ki združuje poslikano keramiko, kitajski čajni obred in pripovedovanje. Skozi zgodbe petih ladij iz 19. stoletja, ki jim v intimni atmosferi prisluhnejo obiskovalci, poskuša projekt odgovoriti na vprašanje, kako trgovine z drogami sooblikujejo in vzdržujejo našo politično in družbeno sedanjost.
Vizualna umetnica je s performansom Čaj za pet: Opijske ladje, ki ga izvaja od leta 2017, gostovala v 11 državah, doživel pa je skoraj 50 ponovitev. Projekt je leta 2018 nadgradila z izidom istoimenske umetniške knjige pri založbi Rostfrei Publishing in zanjo prejela nagrado za najboljšo knjigo umetnika v letih 2017/2018 galerije P74 ter nagrado Slovenskega knjižnega sejma za najlepše oblikovano knjigo v kategoriji Knjiga kot objekt.
Poleg Neje Tomšič bo gostujoča umetnica dogodka v priznani londonski galeriji tudi kitajska modna oblikovalka Liang Mingyu s projektom Masi Mara. Gre za skulpturo slona v dejanski velikosti, izdelano iz recikliranega jeansa, ki bo izhodišče za delavnice in pogovore o okoljski estetiki.