Galerije in muzeji vabijo na ponovno srečanje z umetninami v živo
Ljubljana, 5. maja - Po marčevskem zaprtju v sklopu ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa je danes vrata ponovno odprla večina galerij in muzejev po Sloveniji. V institucijah so novim razmeram prilagodili razstave, obiskovalci pa se morajo držati priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), kot sta uporaba zaščitnih mask in razkuževanje rok.
V Narodni galeriji z novimi programi za pare in družine
Kot je za STA povedala direktorica Narodne galerije Barbara Jaki, so se na ponovno odprtje pripravili v skladu s smernicami ministrstva za kulturo in NIJZ. Od danes si je tako mogoče ponovno ogledati obe stalni zbirki ter aktualni razstavi - Srbski modernizem in spominsko razstavo ob 111-letnici rojstva Zorana Mušiča.
Obiski bodo sicer po njenih besedah zaenkrat bolj ekskluzivni, ne bo pa šolskega živžava, ki ga že zelo pogrešajo in za katerega upajo, da se bo vrnil septembra. S programi so se zato usmerili k individualnim obiskovalcem ter pripravili programe za pare, družine in manjše skupine. Slednje, pa tudi družine, spodbujajo k predhodni najavi, da jim bodo lahko zagotovili ustrezna vodstva. Pripravljajo pa tudi programe za maturante, ki so izbrali umetnostno zgodovino za eno od maturitetnih tem.
Izrazila je upanje, da se bo obisk galerije jeseni ponovno vrnil v ustaljene tirnice in dodala, da so se sicer v obdobju, ko je bila galerija zaprta, močno usmerili na spletna družbena omrežja, kjer so dosegli zelo lep odziv. Kot je dejala, verjamejo, da je to tisto jedro njihovih obiskovalcev, ki bodo med prvimi ponovno prišli v galerijo, saj je izkušnja ob izvirniku vendarle nekaj povsem drugega kot ogled umetnine preko ekrana.
Kot je še povedala, so v drugi polovici marca in aprilu zabeležili izpad v višini približno 85.000 evrov. Če bo šlo tako naprej, bodo na letni ravni ob približno 500.000 evrov lastnih sredstev, ki jih pridobijo ne le od vstopnic temveč tudi od oddaje prostorov in muzejske trgovine. Ti prihodki so zanje zelo dragoceni, saj z njimi dopolnjujejo in bogatijo program, del pa jih namenijo za odkup kulturne dediščine in investicijsko vzdrževanje, je poudarila.
Kot največjo spremembo v letošnjem programu zaradi zaprtja galerije pa je napovedala prestavitev razstave baročnega slikarja Fortunata Berganta, ki naj bi bile njihova osrednja razstava letošnjega leta, na začetek leta 2021.
V MSUM nekatera dela umaknili z razstave
Vrata sta odprli tudi Moderna galerija in Muzej sodobne umetnosti Metelkova (MSUM). Posebnosti po besedah direktorice Moderne galerije Zdenke Badovinac ni, le v MSUM so z razstave umaknili umetniška dela, kjer je potrebna uporaba slušalk, pri razstavi dachauskih risb Zorana Mušiča pa je koridor, v katerem se lahko naenkrat zadržuje le po en obiskovalec. Sicer pa so njihove dvorane dovolj velike, da ne bo težav glede ohranjanja varnostne razdalje med obiskovalci.
Glede obiska meni, da so se ljudje v galerije in muzeje spočetka podali bolj previdno, saj vedo, da so tudi tukaj določene omejitve. Na spletni strani so zato tudi objavili navodila za obisk galerije, poleg tega je zaželeno, da se obiskovalci najavijo vnaprej. Slednje je sicer že svojevrstna ovira, saj so ljudje navajeni razstave obiskovati bolj spontano, je dodala in izrazila upanje, da jih bo kljub temu vsak dan več.
V marcu in aprilu po njenih besedah beležijo po 18.000 evrov izgube od vstopnin, upad pa bo gotovo velik tudi v poletnih mesecih, ko so pomemben delež obiskovalcev predstavljali turisti. Sicer pa so do septembra podaljšali razstavi V.S.S.D. in Alen Ožbolt ter razstavo Karola Radziszewskega, v oktobru pa bodo odprli razstavo Andrzej Wroblewski: Čakalnica, Poljska - Jugoslavija 1956.
V MGML glavnino programa načrtovali v drugem polletju
Muzej in galerije mesta Ljubljane (MGLM) je danes odprle vse svoje enote, v atriju Mestnega muzeja Ljubljana je začel delovati tudi vrt kavarne. Množičnega obiska po besedah direktorja MGML Blaža Peršina v tem trenutku seveda ne pričakujejo, saj ni šolskih skupin in ne turistov, poleg tega se bodo morali ljudje navaditi na obisk muzeja ali galerije v spremenjenih okoliščinah. A, kot je poudaril Peršin, je pomembno, da obiskovalcem ponudijo tudi duhovno hrano in da si bodo lahko stvari ponovno ogledali v živo. Razstavne prostore so seveda prilagodili in odstranili vse taktilije.
Glede izpada zaradi zaprtja v marcu in aprilu Peršin ocenjuje, da gre na ravni celotnih MGML za približno 20.000 obiskovalcev. Zaradi zaprtja bodo razstave, ki so v izteku, podaljšali, nekatere pa prestavili na poznejše obdobje. Ker pa so imeli glavnino programa načrtovanega v drugem polletju, večjih odstopanj Peršin ne pričakuje.
V Narodnem muzeju Slovenije na razstavah trenutno nemogoče interaktivnosti
Vrata je odprl tudi Narodni muzej Slovenije, čeprav sta stalni razstavi Zgodbe s stičišča svetov na Muzejski ulici ter Zgodovinske in umetnostne zbirke na Metelkovi ta teden še zaprti, saj so na delu konservatorji, ki pregledujejo, v kakšnem stanju so eksponati.
Kot je za STA povedala direktorica muzeja Barbara Ravnik, so razstave seveda okrnjene, ker so trenutno nemogoče interaktivnosti. V skladu s smernicami ministrstva za kulturo in NIJZ so namreč morali odstraniti predstavitvene pripomočke, ki se jih v običajnih okoliščinah obiskovalci dotikajo. Poleg tega jim ne morejo dovoliti listanja njihovih publikacij, iz razstavnih prostorov so morali odstraniti klopi in stole, nedostopni so tudi igralni kotički.
Glede obiska, kot pravi, trenutno ne morejo predvideti ničesar. Kot je še povedala, so sicer zaradi izpada obiskovalcev v zelo težki situaciji, saj običajno na trgu pridobijo približno 30 odstotkov sredstev preko vstopnin. Marec po njenih besedah še ni ključen, so pa to maj, junij in julij, ko skoraj zagotovo še ne morejo računati na tuje obiskovalce. Turisti, ki v Ljubljano priletijo z letali, so namreč njihova zelo pomembna ciljna skupina. V aprilu so sicer zabeležili finančni izpad v višini okoli 40.000 evrov.
Verjetno se bodo morali zato marsičemu odpovedati, tudi razstave bodo morale biti skromnejše, saj ne bodo mogli prispevati lastnega deleža. So se pa že odločili, da bodo ohranili publikacije. Poleg tega bodo čim več vsebin dali na splet, kjer se je v času, ko je bil muzej zaprt, obisk izjemno povečal. Tako je bil recimo obisk stalne arheološke razstave kar 60 krat večji kot običajno. Opažajo tudi, da se je izjemno povečal obisk slovenske strani, med tem ko so pred pandemijo novega koronavirusa opažali, da njihovo spletno stran veliko pregledujejo tujci.
Vrata pa odpirajo tudi manjše galerije, med njimi Galerija Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU), kjer je na ogled razstava Zamisli in zasnove Sekcije za video in medijsko umetnost ZDSLU.