V Kranju na ogled razstava o 50 letih Tedna slovenske drame
Kranj, 18. maja - V Gradu Khislstein v Kranju je od danes dalje na ogled razstava o 50 letih Tedna slovenske drame, ki so jo poimenovali Dogodek je tu, dogodek imate v mestu!. Razstava obiskovalce popelje v bogato zgodovino festivala in njegov postopni razvoj, hkrati pa da vpogled v zgodovino Kranja, saj je bilo mesto ves čas vpeto vanj.
"Teden slovenske drame je festival, ki je kljuboval času in preživel zgodovinske prelomnice, tudi razpad bivše države in propad kranjskih podjetij, ki so festival finančno podpirali," pojasnjujejo v Gorenjskem muzeju, kjer so razstavo pripravili v sodelovanju s Prešernovim gledališčem Kranj, Slovenskim gledališkim inštitutom in program Ars Radia Slovenija.
Razstavo so postavili na ogled, čeprav letošnjega jubilejnega 50. Tedna slovenske drame zaradi pandemije novega koronavirusa še ni bilo. V Prešernovem gledališču upajo, da bodo festival, ki bi po prvotnih načrtih moral potekati med 27. marcem in 6. april, lahko izpeljali jeseni. Če bo to možno, bo festival pospremila tudi omenjena razstava, za katero sicer zaenkrat načrtujejo, da bo na ogled do konca septembra.
Zaradi omejitve združevanja ljudi na javnih mestih in zagotavljanja varnosti so uradno odprtje razstave odložili. Ker je razstava pripravljena, pa so jo danes vseeno odprli za oglede. Uradno odprtje načrtujejo za dan Poletne muzejske noči 20. junija, ko bodo v gledališču predvidoma premierno odigrali tudi omnibus osmih kratkih monologov Monologi s kavča, ki so sicer na ogled prek spleta.
Na razstavi so posebej predstavljeni Grumovi nagrajenci in njihova nagrajena dramska besedila. Na vpogled je žlahtnost slovenskih dramskih besedil, ki se ravno zaradi Tedna slovenske drame in vizije širjenja slovenske dramske besede vse večkrat igrajo tudi na tujih gledaliških odrih, so sporočili iz Gorenjskega muzeja.
Kot je za STA povedala muzejska svetovalka Gorenjskega muzeja, ki je sodelovala pri pripravi razstave, Monika Rogelj, je vsebinski del za pregled gledališkega dogajanja skozi 50 let o sodelujočih predstavah na festivalu in o nagrajenih dramatikih prispeval Slovenski gledališki inštitut.
Gorenjski muzej je to vsebino dopolnil s pregledom dogajanja v Kranju in njegovi okolici v zadnjih petih desetletij. "Tako lahko začutimo utrip mesta v tem času, ko je gostilo festival," je dejala Monika Rogelj in dodala, da je festival skozi desetletja postajal standardni program kulturnega dogajanja v mestu, tako da si danes brez Tedna slovenske drame težko predstavljamo kranjski letni kulturni program.
Predmete oziroma kostume iz predstav so posodila slovenska gledališča, v državnem arhivu pa so si izposodili rokopis Rudija Šelige za njegovo dramo Svatba, za katero je leta 1981 dobil Grumovo nagrado. Nekaj predmetov, ki ilustrirajo življenje v Kranju v zadnjih letih desetletjih, pa je iz depojev Gorenjskega muzeja.
Obiskovalci lahko na razstavi poslušajo tudi posnetke nekaterih radijskih iger, ki so bile posnete po besedilih nagrajenih slovenskih avtorjev. Poleg tega sta na ogled pogovora z dvema nekdanjima umetniškima vodjema Prešernovega gledališča Janezom Povšetom in Matijo Logarjem, ki sta začela z organizacijo Tedna slovenske drame.