V knjigi Nepozabne zgodbe 50 izjemnih Slovenk, ki so utirale nove poti
Ljubljana, 21. septembra - Knjiga Nepozabne vključuje zgodbe 50 žensk, ki so premikale meje našega sveta. Urednica pri Mladinski knjigi Alenka Veler je na današnji predstavitvi dejala, da je knjiga, ki nagovarja predvsem mlado, a tudi širše bralstvo, plod sodelovanja 20 avtoric, velik doprinos pa predstavljajo portreti izbranih nepozabnih, ki jih podpisuje deset umetnic.
Knjiga Nepozabne je izšla pod strokovnim vodstvom Veronike Tašner, zadnji dve leti in pol pa jo je soustvarjalo 20 avtoric besedil. "Odločile smo se, da bomo svojo knjigo namenile mladim, ki so v formativnih letih in so še zmeraj ujeti v stereotipne zgodbe pridnih punc in pametnih fantov, krhkih deklet in bojevitih dečkov. Želele smo pokazati, kaj so napravile naše predhodnice, da živimo v svetu, v katerem živimo," je dejala strokovna vodja in avtorica spremne besede h knjigi.
Pri ustvarjanju knjige so se naslonile na knjigo prav tako več avtoric Pozabljena polovica (2007), v kateri so zbrane zgodbe 129 za slovensko družbo zelo pomembnih žensk. Veronika Tašner je dejala, da bodo mladi bralci skozi knjigo spoznavali slovenske pionirke, ženske, ki so utirale nove poti in podirale zidove. Dodala je, da so iz knjige Pozabljena polovica izbrale pomemben delež žensk, hkrati pa so zaznale, da so se vmes že rojevale nove generacije, ki so iskale nove poti in dograjevale stare strategije, zato so v Nepozabne vključile tudi nekaj novih obrazov.
Veronika Tašner verjame, da bo treba z delom nadaljevati, ker, kot je bilo tudi slišati na današnji predstavitvi, položaj žensk v družbi še danes ni nekaj samoumevnega, sploh, ko je govora o pozicijah moči, ki jih še vedno zasedajo predvsem moški.
Alenka Veler je povedala, da knjiga Nepozabne prinaša zelo berljive, komunikativne zgodbe, ki so polne sočnih podrobnosti in zanimivosti iz poklicnega in vsakdanjega življenja junakinj. Da se zgodbe lepo berejo in so med seboj dobro uglašene, pa gre po njenih besedah zahvala urednici besedil in redaktorici Ani Ugrinović.
Posebnost knjige Nepozabne je še njena likovna podoba, za katero je zaslužen priznani likovni urednik pri Mladinski knjigi Pavle Učakar. Ta je ob začetku projekta k sodelovanju povabil deset likovnih umetnic različnih generacij, med katerimi so tako priznane avtorice, kot takšne, ki si šele utirajo pot. Denimo Huiqin Wang, Andreja Peklaj, Polona Lovšin, Helena Tahir in Samira Kentrić.
"Teh deset likovnih umetnic je ustvarilo izjemne portrete. Lahko rečemo, da imamo v knjigi galerijo slogov, ki prinaša presek sodobnega ustvarjanja ilustracije pri nas," je menila Alenka Veler.
Samira Kentrić je dejala, da ji je bilo za projekt v veliko veselje ilustrirati ženske, ki jih občuduje. Pohvalila je naslov knjige, ki ga doživlja tudi kot provokacijo: "Več kot očitno je, da se imena, če se v javnosti ne pojavljajo dovolj redno, pozabijo." Zdaj pa so imena žensk, o katerih po večini med šolanjem ni slišala, zbrana v knjigi, namenjeni mladim. Da bi vstopila v kolektivni spomin in tam ostala, je poudarila Veronika Tašner.
Imena 50 nepozabnih junakinj bodo med ljudi pri Mladinski knjigi pospremili tudi v sodelovanju s festivalom Mesto žensk. Že od torka bodo na oglasnih panojih podjetja Tam-Tam po Ljubljani na ogled podobe iz Nepozabnih, v sodelovanju z Vodnikovo domačijo bodo vzpostavili še virtualno razstavo. Posebno mesto bo knjiga med drugim dobila še na strokovnem posvetu festivala, posvečenem enakim možnostim v procesu izobraževanja.
Veronika Tašner je ob koncu predstavitve še povedala, da so avtorice tik pred natisom knjige doživele hladen tuš, saj so na založbi umaknili predlagano naslovnico žensk na kolesih. Glavni urednik Mladinske knjige Bojan Švigelj je za STA povedal: "Praksa na založbi je, da se vsi pomembnejši projekti potrjujejo na kolegiju uredništva prodaje in marketinga. Tam je nastala želja, da poskusimo s kakšno drugo naslovnico, za katero menimo, da je bolj primerna."