V SEM spletni kolokvij o etnologinji in antropologinji Branislavi Sušnik
Ljubljana, 26. novembra - Slovenski etnografski muzej (SEM) je ob 100-letnici rojstva Branislave Sušnik pripravil spletni kolokvij o tej izjemni znanstvenici, etnologinji, antropologinji in etnolingvistki slovenskega rodu, ki je svojo znanstveno in raziskovalno dejavnost posvetila Paragvaju. Kolokvij bo preko Zooma potekal med 13. in 15. uro.
Na kolokviju z naslovom Dr. Branislava Sušnik: Refleksije bodo predstavljeni znanstvena raziskovanja ter dosežki in življenje Branislave Sušnik v Paragvaju, njeno 45-letno delo v Etnografskem muzeju Andres Barbero v Asuncionu in spremna publikacija, ki jo SEM izdaja ob tem jubileju. V njej zaokroženo podaja pregled dosedanjih prizadevanj SEM in predstavlja razstavni projekt, ki bo realiziran marca 2021.
Življenje in delo slovenske znanstvenice v Paragvaju bo predstavila Marija Mojca Terčelj, o njenem delu v Etnografskem muzeju Andres Barbero bo spregovorila Adelina Pusineri iz omenjenega muzeja, spremno publikacijo pa bo predstavila njena urednica Tina Palaić.
Branislava Sušnik se je rodila leta 1920 v Medvodah. Strokovno pot je začela na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Študirala je orientalske jezike in kulture v Rimu ter bila povezana z dunajsko kulturno-zgodovinsko šolo.
Po drugi svetovni vojni se je leta 1947 preselila v Argentino. Bila je znanstvena raziskovalka v Paragvaju. Več kot 40 let je bila direktorica Etnografskega muzeja Andres Barbero, na nacionalni univerzi v Asuncionu je vodila katedro etnologije in arheologije Paragvaja. Pod okriljem fundacije La Piedad je izvedla številne znanstveno-raziskovalne odprave med staroselska ljudstva severnega Chaka in vzhodnega tropskega pragozda.
Leta 1992 je prejela najvišje priznanje Paragvaja za znanstvene dosežke, posthumno pa so ji za prispevek k oblikovanju paragvajske identitete podelili častni naziv Paragvaja Gran Oficial.