V Mariboru zagon Mednarodnega trienala umetnost in okolje EKO 8
Maribor, 21. maja - Umetnostna galerija Maribor (UGM) danes po 15 letih premora ponovno zaganja Mednarodni trienale umetnost in okolje. Osma, prenovljena edicija trienala naseljuje sicer prazne prostore nekdanje Mariborske tekstilne tovarne (MTT) v Melju in skozi sodobne umetniške prakse vabi k razmisleku o prihodnosti.
Kustos trienala EKO 8 Alessandro Vincentelli mu je dal naslov Pismo za prihodnost, kar izvira iz spominske plošče pisatelja Andrija Snaerja Magnasona, s katero so Islandci leta 2019 zaznamovali izgubo svojega prvega ledenika zaradi podnebnih sprememb.
Na razstavi, ki bo na ogled do 18. julija, bo predstavljenih okoli 30 umetniških del, od eksperimentalnih filmov iz sredine 60-ih let prejšnjega stoletja, ki so napovedovali posledice industrijskega onesnaženja, do najnovejših del, ustvarjenih posebej za ta trienale.
"Sprašujemo se, ali je mogoče, da skupina umetniških glasov, vizij in umetniških del na mestu, kjer je nekoč na tisoče delavcev tkalo blago, zdaj med seboj preplete temeljna okoljska vprašanja. Gre za opazovanja širše skupnosti, ki si želi bolje razumeti, kaj nas združuje in kaj povezuje," je izpostavil Vincentelli.
Trienale bo v nagovoru v neposrednem prenosu prek spleta nocoj odprl mariborski župan Saša Arsenovič. Javnega odprtja zaradi ukrepov, povezanih s covidom-19, ne bodo izvedli.
Mednarodni trienale Ekologija in umetnost je bil ustanovljen leta 1980 v Mariboru. Prve tri izvedbe so bile zastavljene kot vsejugoslovanski dogodek z republiškim izborom umetnikov in so se osredotočale na ekološke teme.
Po razpadu Jugoslavije se je trienale preoblikoval v mednarodni dogodek z mednarodnimi selektorji in izbranimi temami posamezne izdaje. Zadnja izvedba trienala leta 2006 je bila izpeljana v okviru mednarodne mreže kustosov in umetniških institucij srednje in vzhodne Evrope Continental Breakfast.