Delno prenovljeni grad Dvor odpira svoja vrata
Preddvor, 10. julija - Po delni prenovi danes po dolgem času v središču Preddvora vrata znova odpira grad Dvor. Grad, po katerem je preddvorska občina dobila svoje ime, je nekoč že služil turističnim namenom. Po natanko stotih letih pa se ob pomoči Zavoda Grof in Grofica ter Zavoda za turizem Preddvor ponovno vrača med zgodovinske in turistične znamenitosti.
Grad Dvor, katerega prve omembe segajo v 12. stoletje, je en najstarejših srednjeveških gradov v Sloveniji. Po drugi svetovni vojni je bil dvorec preurejen v zavod za sirote, od leta 1974 do leta 1996 pa je deloval kot vzgojni zavod za mladino. Leta 2014 je opuščen in propadajoči dvorec država prenesla v last preddvorske občine, ki ga je s strokovnjaki pregledala, pripravila dokumentacijo za njegovo prenovo in opravila nekatera nujna vzdrževalna dela.
Posebno pozornost je občina ob pripravi načrtov za prenovo namenila vsebini. Zato je v začetku tega leta sklenila najemno pogodbo z Zavodom za kulturo, turizem in kulturno dediščino Grof in Grofica oziroma s Tanjo Šubelj in Florjanom Sušnikom, ki sta prej kot grofica in grof delovala na dvorcu Štatenberg pri Makolah.
Zavezala sta se, da bosta grad Dvor opremila in mu vdahnila novo življenje do poletja. Kot je pojasnila Tanja Šubelj, je bil grad v zelo slabem stanju, tudi zaradi sondiranja, s katerim so strokovnjaki ugotovili, da je objekt statično varen. Po obsežnem delu, pri katerem so pomagali tudi domačini, je sedaj urejeno pritličje gradu in del prvega nadstropja, medtem ko bodo ostale prostore in podstrešje uredili kasneje.
Najemnika v gradu razstavljata svoje zbirke in razstavo, ki sta jo imela na dvorcu Štatenberg. Tam, kot je pojasnila Tanja Šubelj, nekatere stvari niso šle tako, kot sta želela. Zato sta iskala novo lokacijo, kjer bi lahko dobro sodelovala z občino in tamkajšnjim zavodom za turizem in kulturo. V Preddvoru ju je prepričala prav velika pripravljenost vseh akterjev.
V gradu Dvor sta uredila družabno sobo za krajane, v kateri lahko potekajo različni dogodki in druženja. Na voljo je posoda in pribor, prav tako pa tudi stara oblačila, ki jih lahko obiskovalci oblečejo za sprehod po gradu. Najemnika sta uredila tudi starinsko trgovino, kjer so na ogled različni predmeti, ki so zaznamovali preteklosti, ter stara lekarna.
Nekatere izdelke, kot so recimo sladkarije, bo na gradu možno tudi kupiti. Delovali bodo še grajska kavarna, vinska klet in tiskarna. Slednjo vodi mojster Janez Rozman, ki skrbi tudi za grajsko tiskarno na Blejskem gradu.
Ob današnjem svečanem odprtju gradu bo potekal prvi grajski dan z vodenimi ogledi, prikazom življenja na gradu, predstavitvijo vitezov, grajskih kostumov, grajskega slikarja, tiskarne, vinske kleti in tržnice. Na odprtju bodo zbrane nagovorili preddvorski župan Rok Roblek, vodja kranjske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije Irena Vesel, evropski poslanec Milan Brglez in svetovalka predsednika republike Vlasta Nussdorfer.
Ob odprtju gradu na občini že snujejo načrte za nadaljnjo prenovo, pri čemer župan računa na sofinanciranje države in EU. Občina je v zadnjih letih v grad vložila okoli pol milijona evrov. Poskrbela je za zamenjavo kritine na polovici ostrešja in uredila nekatere zunanje elemente. Pripravila pa je tudi dokumentacijo za prenovo fasade in strehe ter zamenjavo stavbnega pohištva.