V CD dokumentarna razstava Evropa - dediščina humanistov s Trubarjem in Pryglom
Ljubljana, 2. avgusta - Ob predsedovanju Slovenije Svetu EU je v Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma (CD) na ogled dokumentarna razstava Evropa - dediščina humanistov. Potujoča razstava predstavlja učenjakinje in učenjake po izboru 22 držav. Vsaka država je izbrala dva, in evropskim humanistom se tako pridružujeta tudi Primož Trubar in Avguštin Prygl.
Kot so v CD zapisali v sporočilu za javnost, je vsaka država izbrala dva učenjaka, ki sta se v obdobju med 15. in 18. stoletjem zavzemala za kritično mišljenje, demokracijo, človeško dostojanstvo, strpnost, večjezičnost, mobilnost in emancipacijo ter tako utemeljila sodobno Evropo. Na razstavi se evropskim humanistom pridružujeta tudi vodilni slovenski protestant Primož Trubar in najizrazitejši humanist prvih treh desetletij 16. stoletja na Slovenskem Avguštin Prygl.
Razstava Evropa - dediščina humanistov predstavlja predvsem bolj ali manj pozabljene začetnike evropskega razumništva, ki je svojo vitalnost potrdilo z idejami, zazrtimi v prihodnost.
"Predstavljene humaniste od sedanjosti ločuje več stoletij, a nekatere misli se zdijo izjemno sodobne. Že v 16. stoletju je denimo humanist Joan Lluis Vives iz Flandrije poudarjal, da zakonski stan ni prvenstveno namenjen razmnoževanju. Razumel ga je kot 'življenjsko partnerstvo', slavil 'nerazdružljivo tovarištvo' med partnerjema. Vives je prav tako verjel, da imajo deklice in dečki enake intelektualne sposobnosti ter se zavzemal za izobraževanje deklet," so o enem izmed učenjakov zapisali v CD.
Omenili so tudi angleško-češko pesnico Elizabeth Jane Weston, ki je bila v 16. stoletju občudovana bolj kot William Shakespeare: "Z zasebnim poukom je osvojila znanje več jezikov, mednarodna skupnost učenjakov pa si je željno prizadevala vzpostaviti stik s 'praško Sapfo'. Podobno kot številne ženske njenega časa je umrla ob (sedmem) porodu, njeno delo pa je preživelo stoletja. Ta še danes dragoceni biser avtoričino spretnost ustvarjalnega obravnavanja moške domene klasične dediščine spaja s presunljivim čustvenim svetom izrazite protagonistke svoje dobe."
Ob razstavi je na spletu v štirih jezikih na voljo publikacija Evropa - dediščina humanistov, ki jo je objavil Goethe-Institut in predstavlja 44 vizionark in vizionarjev po izboru 22 držav.
Razstava je nastala na pobudo Avstrijske akademije znanosti in v sodelovanju z EUNIC Austria. Projekt z obsežnim spletnim katalogom po Evropi gostuje od leta 2017. V Sloveniji je razstava nastala v koprodukciji CD in Goethe-Instituta Ljubljana s pomočjo Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.
V Veliki sprejemni dvorani CD bo 30. avgusta slovesnost, na kateri bo navzoče nagovorila tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec. Razstava bo na ogled do 5. septembra.