Na 27. Mestu žensk z roko v roki skozi preteklost v prihodnost
Ljubljana, 20. septembra - Že 27. izdajo mednarodnega festivala sodobnih umetnosti Mesto žensk je že napovedalo nekaj preddogodkov, 1. oktobra pa bo na sporedu še dogodek Hočem osvojiti svet 2.1 - Igralka na prepihu kultur. Pravi start bo 2. oktobra s performansom Dr. Xenie in koncertom z Aisho Devi na čelu, sklep pa bo 18. oktobra s predstavo Sylvia Fabriceja Murgie.
Umetniška vodja festivala Iva Kovač je na današnji novinarski konferenci dejala, da je raznolik in obširen program letošnje dvotedenske izdaje idejno pretežno zasnovala njena predhodnica Teja Reba. Program bo vključeval več kot 130 sodelujočih, razdeljen pa bo na tri programske sklope; Z roko v roki, Kolektivni spomin in Kakšno šolo želimo. Prav slednjega si želijo organizatorke še posebej izpostaviti, saj lahko prinese tudi dejanske spremembe v prihodnje.
Tako bodo med drugim v sklopu festivala v Galeriji Škuc odprli razstavo Prikriti kurikulum Annette Kraus, v sodelovanju z dijaki in dijakinjami ter Lutkovnim gledališčem Ljubljana pa pod mentorstvom Nataše Živković in Sare Šabec nastaja predstava Vse je v redu, v kateri raziskujejo institucijo šole. V pofestivalskem sporedu je napovedan še strokovni posvet Šola in vrtec skozi ogledalo.
Sicer še pred uradnim začetkom v Mestu žensk v sklopu Kolektivni spomin, v katerem analizirajo dosežke žensk, napovedujejo dogodek Hočem osvojiti svet 2.1 - Igralka na prepihu kultur, ki ga v sodelovanju z AGRFT pripravljajo kot poklon pred desetimi leti preminuli teatrologinji in profesorici zgodovine gledališča na akademiji Barbari Sušec Michieli.
Festival bosta dan kasneje, 2. oktobra, uvedla dva dogodka. Performansu "kolektivne umetniške persone" Dr. Xenie z naslovom Četrti vogal: Pravice za naše boje bo sledil koncert transcendentalne raverske dive Aishe Devi, eksperimentatorke Jessike Khazrik in melodične Kezz, s katerim se Mesto žensk spaja s festivalom Sonica, ki se bo na ta dan sklenil.
V 27. izdaji Mesto žensk obuja tudi staro navezo in se vrača v Cankarjev dom (CD). Že drevi naj bi ponovno vzpostavljeno sodelovanje zaznamovala uprizoritev Avtoportreti v namišljenih prostorih Aleksandre Bajde. "Osrednja ideja novega projekta je abstraktno, scensko glasbeno delo, utemeljeno v zvoku, kretnjah in gibih glasbenikov, in svetlobi," piše na strani CD. Zaradi bolezni je dogodek predvidoma prestavljen v oktober.
Se pa v Gallusovi dvorani CD 18. oktobra obeta tudi veliki sklep letošnjega Mesta žensk s predstavo Sylvia Fabriceja Murgie, ki uvaja tudi abonma Veličastnih 7. Vodja gledališkega in sodobnoplesnega programa CD Andrej Jaklič je dejal, da je Sylvia belgijske skupine Cie Artara produkcijsko zelo zahteven projekt, narejen za velike in dobro opremljene odre. Na odru je ves čas okoli 20 nastopajočih, scenografija je zasnovana mobilno, njena posebnost pa je med drugim, da jo gledalec poleg iz klasične gledališke pozicije spremlja tudi preko video prenosa dogajanja v živo, je še napovedal.
Med dogodki letošnjega Mesta žensk bodo tudi razgiban filmski program v sodelovanju s Kinodvorom, sklepno dejanje trilogije besednih solo performanov Simone Semenič z naslovom "me čarovnice" ter slovenske premiere avtorskega performansa Kastracija, ki ga podpisuje Glass Illka, plesnega filma Venera: Med ujetostjo in letenjem Male Kline, plesne predstave Nežni samorog Chiare Bersani ter projekta UFO: Hommage to Katalin Ladik v izvedbi Jule Flierl in Irene Z. Tomažin.