Slovenija 10.12.2021 15:50

Razstava Onkraj meja želi spodbuditi k razmišljanju in senzibilnosti

Slovenj Gradec, 10. decembra - Na današnji mednarodni dan človekovih pravic so v Koroški galeriji likovnih umetnosti odprli mednarodno skupinsko razstavo Onkraj meja, s katero po besedah direktorice galerije Andreje Hribernik opozarjajo, da so meje tisti prostor, kjer se človekove pravice velikokrat najbolj kršijo. Z razstavo želijo spodbuditi k razmišljanju in senzibilnosti.

Razstavo Onkraj meja (Beyond borders) sta skupaj pripravili kustosinji Maja Antončič iz Centra sodobnih umetnosti Celja in Andreja Hribernik iz Koroške galerije likovnih umetnosti. V Celju je bila na ogled od konca septembra do 5. decembra, danes pa so jo nadgrajeno odprli še v prostorih galerije v Slovenj Gradcu.

"Katalog in razstava nastajata v obdobju, ko gledamo medijske podobe z meje med Poljsko in Ukrajino, ko se malo pozablja na katastrofo, ki se še vedno dogaja v Bosni pred hrvaško mejo, ko pozabljamo na ljudi, ki zaradi meje zelo trpijo, ne samo v Evropi, tudi drugod po svetu," je na današnji novinarski konferenci izpostavila direktorica galerije Andreja Hribernik.

Povedala je, da so v galeriji o razstavi, povezani z mejami, razmišljali že dlje časa, naposled pa jo udejanjajo v letu, ko je Slovenija praznovala 30-letnico osamosvojitve, z razstavo pa opozarjajo tudi na drugo plat osamosvojitve. "Namreč osamosvojitev pomeni tudi nastanek novih meja," je dodala.

Razstava Onkraj meja podaja fragmente razmišljanja o vplivih meja, ki ljudem določajo življenjski prostor, jih pomikajo na družbeno obrobje, otežujejo dostojno življenje in transformirajo njihovo identiteto. Vzpostaviti želi premislek o nekaterih obmejnih prostorih v obdobju zadnjih tridesetih let, v katerih so jasno vidne trajne problematike ali v katerih se situacije, povezane z mejo, celo zaostrujejo, poudarjajo v galeriji.

Na razstavi, ki je bila na ogled v Celju, so se po besedah Maje Antončič osredotočali predvsem na zgodbe ljudi, ki jim je meja determinirala življenja, osvetlili so tudi pojav sodobnih migracij in posledice zgodovinskih razmejitev. Za ogled v Slovenj Gradcu pa so razstavo nadgradili še z nekaterimi novimi projekti ali malo drugačnim izborom. Skupno predstavljajo 30 umetniških projektov.

Na razstavi z deli sodelujejo umetniki in fotografi Najd Ahmadi, Francis Alys, Nika Autor, Boris Beja, Lonie van Brummelen & Siebren de Haan, Center for Political Beauty, Vesna Bukovec, Lana Čmajčanin, Ana Teresa Fernandez, Jošt Franko, Majd Abdel Hamid, Ibro Hasanović, Maja Hodošček, IRWIN, Dejan Kaludjerović, Alojz Krivograd - Futy, Andreja Kulunčić, Richard Alexander Lou, Jure Markota, Alban Muja, Valentin Oman, Mark Požlep, Lara Reichmann, Sandra Schubert, ŠKART, Helene Thümmel & Ewelina Swinecka, Karl Vouk, Hannes Zebedin ter fotograf Jože Suhadolnik s skupnim projektom z novinarko Dela Matejo Kotnik.

Ob razstavi je izšel katalog s prispevki obeh kustosinj razstave ter Mihe Blažiča in Kaje Širok. Razstava bo v Slovenj Gradcu na ogled do 20. marca 2022, dober teden dni, to je do 19. decembra pa je na ogled brezplačno.

V galeriji, znani po tem, da daje prostor družbeno angažiranim temam, načrtujejo tudi več spremljajočih dogodkov v času odprtja razstave. Velik poudarek namenjajo tudi izobraževalni dejavnosti, s katero želijo k razmišljanjem spodbuditi mlajše in starejše obiskovalce.

Razstava je del letnega programa galerije, nastala je s podporo ministrstva za kulturo, mestnih občin Slovenj Gradec in Celje, Zavoda Celeia in Avstrijskega kulturnega foruma, je povedala Hribernikova.

Na spletnih mestih STA uporabljamo spletne piškotke, potrebne za nemoteno delovanje vseh funkcionalnosti na straneh. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov na vseh spletnih mestih STA.

Želim izvedeti več