Predmeti in podobe Dušana Kirbiša v soboški Galeriji
Murska Sobota, 13. januarja - V Galeriji Murska Sobota so odprli razstavo letošnjega nagrajenca Prešernovega sklada Dušana Kirbiša Predmeti in podobe, posebej zasnovano za prostore murskosoboške galerije. Čeprav to ni pregledna razstava v kronološkem smislu, na poseben način sintetizira in zgošča celotno umetnikovo dosedanje ustvarjanje.
Kot ob predstavitvi razstave povedal kustos Robert Inhof, je za umetnika bistveno, da ne prisega samo na en umetniški izraz, ampak včasih zelo sinhrono živijo različni izrazi, ki se ne izpodbijajo, ampak se dopolnjujejo.
"Včasih prihaja ta izraz do takih konceptualnih rešitev, kjer je sama ideja ali koncept bolj pomemben od samega umetniškega dela, kot vidimo na tej razstavi. V sklopu celotnega opusa imamo vedno občutek te nehomogenosti, a ko gledamo ta opus nazaj, vedno zasledimo neko logičnost, ki pa je vedno časovno zamejena," je dejal Inhof in dodal, da s tem tudi ne moremo povedati, kaj se bo zgodilo, saj vedno menjuje koncepte razstav in tudi v Galerijo Prešernovih nagrajencev v Kranju ne bo prenesel te razstave, tako kot ta ni prenos ptujske.
Letošnjo nagrado Prešernovega sklada bo namreč umetnik dobil za razstavo O izvoru podob, ki jo je imel leta 2021 v Galeriji mesta Ptuj.
Na soboški razstavi so zajete številne za umetnika značilne dvojnosti, med katerimi je najpomembnejša ta, da je nekaj celovitega lahko predstavljeno tudi kot posamično, kumulativna celota je predstavljena kot mnogoterost njenih fragmentov, je še povedal Inhof.
Kirbiš je v tej galeriji razstavljal leta 2000 in ji za stalno zbirko podaril sliki, tudi s sedanje jo bo prispeval. O razstavi bo februarja izšel obsežen katalog, ki pa, kot je dejal umetnik, ne bo v standardni obliki s predstavljenimi deli, ampak bo pravzaprav knjiga s spremnimi besedili Inhofa, njega samega in neznanih avtorjev, ki se zelo tesno tesno vežejo tudi na predstavljene eksponate.
O predmetih na razstavi, ki imajo simbolne pomene, pa je Kirbiš dejal, da so najdeni in na videz delujejo, kot da bi jih iskal in našel, a gre za obratno povezavo. "Namreč, ti predmeti, strogo verjamem, so našli mene in v meni vzbudili neko akcijo, da sem jih izbral, prepoznal kot zame pomembne."
Dušan Kirbiš deluje na področjih slikarstva, kiparstva, fotografije in novih medijev. Njegova dela hranijo v vseh pomembnih muzejih, galerijah in zbirkah sodobne slovenske umetnosti ter zasebnih zbirkah. Pedagoško in umetniško-raziskovalno deluje na oddelku za tekstilno tehnologijo Fakultete za naravoslovje in tehnologijo v Ljubljani.
Razstava bo odprta do 23. marca.