Razstava v Cukrarni združila dela skoraj 60 slovenskih umetnic
Ljubljana, 10. marca - V Cukrarni bodo zvečer odprli osrednjo letošnjo razstavo Vračanje pogleda, ki predstavlja pogled na izsek ustvarjalnih procesov in praks skoraj 60 slovenskih oz. na Slovenskem delujočih umetnic od 90. let minulega stoletja do danes. Obravnava različne družbene tematike in je razgibana v avtorskih pristopih, praksah, formah, vsebinah in medijih.
Direktor Muzeja in galerij mesta Ljubljane Blaž Peršin je na današnji novinarski konferenci poudaril, da so umetnice, ki so z deli zastopane na razstavi, že postale konstitutiven element sodobne slovenske umetnosti. Izrazil je veselje, da bo razstava z različnimi pogledi, ne le v likovnem ampak tudi v drugih medijih, pa tudi s pogovori in drugimi dogodki, podala širši pogled na to, kje je danes sodobna slovenska ustvarjalnost nasploh, ne le ženskih avtoric. Slednje so po njegovih besedah "morale prečiti prenekatero oviro, da so vzpostavile svoj prostor pod soncem, pa ne le vzpostavile, ampak so ga dobesedno zavzele".
Kustosinja Alenka Gregorič, ki je razstavo pripravila s sokustosinjami Alenko Trebušak, Maro Anjoli Vujić in Matejo Podlesnik, je predstavila proces snovanja projekta. Kot je povedala, so se odločile, da predstavijo umetnice, ki živijo in delajo v Sloveniji, ali pa so Slovenijo tudi že zapustile, a jih je ta prostor zaznamoval. Razpravljale so o več kot 150 avtoricah, o njihovih opusih ali segmentih opusov. Kot je poudarila, niso toliko izbirale umetnic kot umetniška dela, zato so v razstavo vključile tudi projekte avtoric, ki danes niso več aktivne kot umetnice, a so menile, da so njihova dela pomembna za čas, v katerem so nastala oz. da so se kot kanonična dela vpisala v umetnostnozgodovinski narativ.
Razstavo, ki je na ogled v prvem in drugem nadstropju, so zaradi lažjega branja del razdelile v štiri tematske sklope: dela, ki se osredotočajo na urbano in naravno krajino, na telo oz. figuro, na umetnostni sistem in na družbenopolitično okolje. Razstava združuje od slik, skulptur, videov, animacij, performansov, intervencij in instalacij do zvočnih dogodkov in filmskih projekcij. Program ob razstavi se bo začel aprila in bo trajal skoraj do konca razstave, je še povedala Alenka Gregorič.
Na spletni strani galerije Cukrarna pa je mogoče prebrati: "'Smer pogleda', zaznamovana je tudi v naslovu razstave, odpira večno vprašanje o tem, kdo gleda in kdo je predmet pogleda, ali drugače, kdo je tisti, ki se sooča s pogledom drugega. V knjigi, nastali po znameniti BBC-jevi televizijski seriji Ways of Seeing, se John Berger prebija skozi stoletja zgodovine slikarskih in kiparskih mojstrovin in se sprašuje o načinih gledanja na žensko. Podoba ženske, ne glede na to, ali je bila prikazana v metaforičnih ali ikonografskih vlogah, je bila neštetokrat predmet želje in zadostitve moškemu pogledu, umetnice pa so vse prevečkrat ustvarjale daleč od oči javnosti. Zanikane, nerazumljene in pred ne tako davnimi časi tudi še marginalizirane."
Razstava bo na ogled do 21. avgusta.