Baladni večer v poklon ustvarjalnosti Svetlane Makarovič
Ljubljana, 17. marca - Cankarjeva založba je v preteklih mesecih izdala antologijski knjigi slovenske pesnice Svetlane Makarovič, Baladne pravljice in Z očmi, ki vidijo drugače: Zbrane zbirke 1964-2015. Na Vodnikovi domačiji je v sredo zvečer potekal baladni večer z avtorico kot poklon njeni ustvarjalnosti.
Z očmi, ki vidijo drugače: Zbrane zbirke 1964-2015 so antološko delo, ki prinaša vseh deset zbirk Svetlane Makarovič v celoti. Vanj so vključene še neobjavljene pesmi, pesmi iz pravljic ter štiri zbirke šansonov. Slednje predstavljajo pesniški opus enega najbolj samosvojih in posebnih glasov v zgodovini slovenske poezije.
Baladne pravljice Svetlane Makarovič prinašajo pet pravljic za odrasle, pravljic s posebnim vzdušjem in sporočilom. Spremljajo jih ilustracije Petra Škerla in Tine Dobrajc.
Urednik Cankarjeve založbe Aljoša Harlamov je v izjavi za STA dejal, da pričujoči knjigi pokažeta, kako se pravljičarstvo Svetlane Makarovič zelo intimno, svetonazorsko, motivno zelo povezuje z njeno poezijo. Iz obeh knjig je po njegovih besedah mogoče hitro ugotoviti, da je njen svet zelo natančno izdelan svet, v katerega potuje tako s svojimi pravljicami kot poetičnim opusom, ki je gotovo največji, najbolj mojstrski v zgodovini slovenske poezije.
Iz njenih del je po besedah Harlamova tudi mogoče razbrati veliko upornost in kako pred časom je vedno bila Svetlana Makarovič.
"Gre za eno zelo samosvojo posameznico, ki je tudi skozi svojo literaturo zelo natančno kazala, da ima svojo pot in da se ne bo nikomur uklonila, ne moškim, ne patriarhatu, ne pravzaprav človeštvu na nek način, in mislim, da tudi v teh negotovih časih, ko vsak dan poslušamo grozljive novice o vojni in nasilju, je pravzaprav njena poezija, njen opus več čas naperjen proti nasilju, predvsem proti nasilju nad najšibkejšimi, nad otroki, ženskami, in mislim, da je to ena lepa nota, ki nekako kaže tudi Svetlano in njeno veličino in njen humanizem," je še povedal urednik Cankarjeve založbe.
Svetlana Makarovič sama je na baladnem večeru v nabito polni dvorani Vodnikove domačije o svojih pravljicah za odrasle povedala, da je Balada o Sneguročki njej najlepša pravljica. "Mogoče zaradi tega, kako se včasih iz strašnega, grdega izcimi nekaj lepega, rahlega, ki pa na koncu tudi propade," je rekla.
V pravljicah Svetlana Makarovič po besedah urednika Harlamova tudi ne skriva, da obstaja zlo na svetu. "Za prvim vogalom je zlo, to spoznavajo že otroci," je ob tem dodala Svetlana Makarovič.
Svetlana Makarovič je spregovorila tudi o svojem ustvarjalskem procesu. Svojo prvo zbirko je sicer pospremila z oceno, da je v njej sicer razbrati talent in muzikalnost, a tudi naivnost. Njeno vodilo za ustvarjanje je sicer, da na papir ne smeš izliva čustva v tistem trenutku, ko te prevzamejo.
"Ko gre (pesem) skozi devet filtrov, ko je izčiščeno, takrat napišeš to. Ko je pesem narejena, jo zapišeš. Počakaš, da odzveni v tebi, takrat jo zabeležiš," je ponazorila.
O svojem likovnem ustvarjalskem procesu sta na baladnem večeru spregovorila tudi ilustratorja Baladnih pravljic Tina Dobrajc in Peter Škerl. Tina Dobrajc je med drugim povedala, da je bila pot do prvih njenih skic tudi zaradi dejstva, da so to bile pravljice Svetlane Makarovič, daljša kot običajno, a se je pri ilustraciji pravljic osredotočila predvsem na atmosfero "in potem vse ostalo". Peter Škerl je dodal, da so ga vodili predvsem lastni občutki, "tako kot jaz vidim". Opomnil je tudi na pomen globine, resničnosti in večplastnosti del Svetlane Makarovič.