V Pivki odprli mednarodno razstavo, posvečeno Ukrajini
Pivka, 15. aprila - V Etno muzeju Klenik pri Pivki so danes odprli mednarodno razstavo Dotiki, v kateri 38 umetnikov iz 19 držav, med njimi osem iz Ukrajine, presprašuje vpliv preteklosti na naša življenja. Razstava, ki bo na ogled mesec dni, je projekt Centra za sodobno umetnost Pivka, za katerim stoji v Sloveniji živeči armenski umetnik Bagrat Arazyan.
Arazyan je v vlogi kuratorja umetnike povabil, da ustvarjajo na temo odnosa do preteklosti oz. vpliva, ki ga ta ima na njihova življenja, ter mu pošljejo fotografije umetnin, ki jih je nato natisnil v tehniki računalniške grafike ter razstavil. Kot je povedal za STA, so vsi grafičnih listi naprodaj, ves izkupiček pa bo šel v Ukrajino.
Razstavo je zasnoval že novembra, "ko je nekdanji svetovni red še obstajal", po začetku vojne v Ukrajini pa se je odločil, da jo posveti "Ukrajini in njenim junaškim ljudem", njegovo odločitev pa so podprli vsi sodelujoči umetniki, so organizatorji zapisali v razstavnem listu.
Umetniki ne prihajajo le iz Slovenije, Ukrajine, Rusije in Armenije, ampak tudi iz Velike Britanije, Bosne in Hercegovine, Litve, Belgije, Romunije, Belorusije, Avstrije, Madžarske, Iraka, Indije, Nemčije, Nizozemske, Moldavije, Italije in Izraela.
Arazyan je dejal, da umetnikov ni spraševal, kakšen vidik odnosa s preteklostjo so tematizirali. Za svoji dve deli pa je povedal, da sta nastali kot spominjanje ljudi in dogodkov, povezanih z mednarodno likovno kolonijo v ukrajinskem Černobilu, na kateri je sodeloval leta 2019, in s poznejšo razstavo v Kijevu.
Umetnik in kurator, rojen leta 1958 v Armeniji, že skoraj sedem let živi v Sloveniji, kamor se je z družino preselil iz Moskve, kjer je leta 1980 diplomiral na Art Collegu. Ker Center za sodobno umetnost Pivka, ki ga je ustanovil leta 2017, nima lastnih razstavnih prostorov, gostuje v različnih razstaviščih.
Razstava Dotiki je že tretja, ki jo je zasnoval v Etno muzeju v vasi Klenik - stari domačiji, ki jo je lastnica spremenila v majhen muzej lokalne kmečke dediščine. Prav tukaj namerava Arazyan v bližnji prihodnosti postaviti še nekaj razstav, in sicer tokrat le z ukrajinskimi umetniki.
Kot lahko preberemo na spletni strani Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU), katerega član je Arazyan, umetnik deluje tudi kot grafični oblikovalec, bil je soustanovitelj galerije in oblikovalnega studia Modius v Moskvi, svoja dela je razstavljal na številnih samostojnih in skupinskih mednarodnih razstavah, zanje pa prejel številne mednarodne nagrade.