Na Cekinovem gradu razstavi Ukrajina pripoveduje in Mama, jaz nočem vojne!
Ljubljana, 23. februarja - V Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije bodo drevi odprli razstavi o vojni v Ukrajini. Razstava Ukrajina pripoveduje prinaša zgodbe ukrajinskih beguncev, ki so se zatekli v Slovenijo in Slovencev, ki so jim pomagali, na postavitvi Mama, jaz nočem vojne! pa so razstavljene risbe ukrajinskih otrok skupaj z risbami iz druge svetovne vojne.
Kot je za STA povedala avtorica razstave Ukrajina pripoveduje Katarina Jurjavčič, so s projektom začeli marca lani na pobudo nekdanjega direktorja muzeja Jožeta Dežmana, da začnejo z zbiranjem pričevanj ukrajinskih beguncev v Sloveniji. Najprej so stike iskali prek Rdečega križa in Karitasa ter Ukrajincev, ki že dlje živijo v Sloveniji, pozneje pa so se jim pridružili še drugi. Razstava tako prinaša 26 zgodb ukrajinski beguncev, pri čemer je bilo izhodišče predmet, ki ima zanje pomembno simbolno vrednost. Tu se zvrsti cela plejada predmetov, od vedra, copat, pižam, bluz, izvezenih z narodnimi motivi, pa vse do knjig in receptov, je naštela avtorica razstave.
V intervjujih Ukrajinci spregovorijo tudi o življenju v Ukrajini pred vojno in razlogih za odhod iz države in prihod v Slovenijo. Nekateri so se odločili zaradi osebnih poznanstev in prijateljstev v Sloveniji, drugi uporabili gospodarske stike, veliko jih je v Slovenijo prišlo tudi po ključu "pomagali so nam prijatelji od prijateljev", je pojasnila Katarina Jurjavčič. Kot je dodala, je nekaj tudi "padalskih variant", ko denimo nek mlad Ukrajinec vidi oglas za službo v Ljubljani, si na spletu pogleda, kje to je, mu je všeč, in gre.
Ob bok zgodbam Ukrajincev so v osmih pridruženih pripovedih postavili še Slovence, ki so se angažirali pri pomoči beguncev, med njimi svoje zgodbe podajo direktorica urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj, dirigentka Živa Ploj Peršuh in fotoreporter Tamino Petelinšek.
Razstava Mama, jaz nočem vojne je nastala v sodelovanju s poljskim veleposlaništvom. Navdih zanjo je bil spletni portal Mom I see war (Mama, vidim vojno), na katerem ukrajinski otroci objavljajo risbe na temo vojne, je pojasnila Katarina Jurjavčič. Nekaj tej risb so uvrstili tudi na razstavo, kjer so obenem razstavljene tudi risbe otrok iz druge svetovne vojne. Sporočilo razstave je, da je vojna enaka, da otroci rišejo enake motive, je povedala.
Postavitev predstavlja risbe poljskih otrok, ustvarjene leta 1946, ki so izkusili okupacijo nacistične Nemčije, in risbe ukrajinskih otrok, ustvarjenih v času sedanjega oboroženega spopada v Ukrajini, zaradi ruske agresije. Razstava je del skupnega poljsko-ukrajinskega projekta 1939-45 Poljska/2022 Ukrajina, ki ga vodita Poljski državni arhiv in projekt Mom I see war, so zapisali v muzeju. Ta se je za projekt povezal z Zavodom Rokavička - ukrajinskim centrom v Sloveniji, kjer so pripravili likovne delavnice s temi otroci, je še povedala Katarina Jurjavčič.
Obe razstavi bosta na ogled do 24. aprila. Odprtja se bosta udeležila tudi poljski veleposlanik Krzysztof Olendzk in ukrajinski veleposlanik Andrij Taran.
Ob prvi obletnici vojne v Ukrajini bo te dni potekalo več dogodkov, drevi ob 18.00 pogovor potekal z ukrajinskim pisateljem Markom Livinom, ki ga bo v Mirnu vodila predsednica združenja PEN Slovenija Tanja Tuma, v Kinodvoru pa bo predpremiera dokumentarnega filma Glasba prihodnosti, ki ga je RTV Slovenija posnela o projektu evakuacije in integracije mladih ukrajinskih glasbenikov Music for the Future.