NA FDF zmagal film Bodi moj glas o uporu iranskih žensk
Ljubljana, 17. marca - Na 25. Festivalu dokumentarnega filma je nagrado Amnesty International Slovenije za najboljši film na temo človekovih pravic prejel Bodi moj glas režiserke Nahid Persson. Film prikazuje iransko aktivistko in novinarko Masih Alinejad, glas milijonov iranskih žensk, ki se na družbenih omrežjih upirajo prisilni nošnji hidžaba.
Kot meni žirija, ki jo sestavljajo Maja Pan iz Amnesty International Slovenije, režiserka Teona Strugar Mitevska in režiser Boris Petkovič, je zmagovalni film spoj aktivizma in dokumentarizma.
Nahid Persson ustvarja razpon od dragocenega, intimnega portreta Masih Alinejad do uvida v najširše, javne razsežnosti njenega, v vseh pogledih vplivnega osebno-političnega delovanja. S preseganjem individualnosti portreta neverjetne aktivistke nam dokumentarni film Bodi moj glas orisuje portret celotne iranske družbe.
"Daje nam učinkovito, to predvsem pomeni preko čustev jasno opredeljeno informacijo o iranski diktaturi, v kateri so človekove pravice žensk eden od osnovnih mehanizmov ohranjanja te diktature. Zaradi tega politično - čustvenega naboja Bodi moj glas vzbuja navdih, razumevanje in solidarnost z ženskami po svetu, kakor tudi z današnjimi neustrašnimi borkami za pravice človeka," je ocenila žirija.
Posebna omemba žirije gre filmu Nedolžnost izraelskega režiserja Guya Davidija. "Film Nedolžnost je v mnogih pogledih mojstrski dokumentaristični rezultat desetletnega raziskovalnega dela in močne avtorske estetike, ki se izkazuje v silnosti osebnega političnega izraza, usmerjenega v odpor zoper militarizacijo otrok v Izraelu. Na ta način režiser Guy Davidi jasno kaže nacionalistično vlogo države, delujoče proti družbi in družinskim skupnostim, ki tako v zoperstavljanju apartheidu in diktaturi varnosti, ki jim jo vsiljuje država, postajajo vse bolj nemočne," je zapisala žirija.
In še: "Nedolžnost izpostavlja prav tisto tragično točko, v kateri se militaristična ideologija, sicer usmerjena zoper 'arabski svet', obrne zoper sebe in najprej lomi, potem pa še jemlje življenja prav tistih, v imenu katerih je, protislovno, svoja prepričanja utemeljila. Z ideologijo militarizma država nasilno lomi tista občutja otrok in mladih, ki se zdijo najdragocenejša; to so prav tista rahla, nezmotljiva, dejansko prvinska in nedolžna občutja za dobro, pravično in za mir."
Žirija je skupaj pregledala pet filmov tekmovalnega programa. Poleg zmagovalnega in Nedolžnosti še film Casa Susanna o transspolni skupnosti, Hišo iz trsk o ukrajinskem zavetišču za otroke in film Mrk o soočanju z zločini in grozodejstvi Miloševićeve Srbije.
Gledano s stališča človekovih pravic, zgodovinjenja, izobraževanja in pričevanja, so bili po mnenju žirije v letošnjem izboru vsi izbrani filmi izjemno močni. "Vsak od njih predstavlja pomemben glas za izpostavitev nekaterih vidikov kršenja, pa tudi boja za človekove pravice," je zapisala žirija.
Festival dokumentarnega filma je v Ljubljani potekal od 10. marca. Na ogled je bilo 21 celovečernih dokumentarnih filmov in sedem kratkih.