V Bohinju zaživel nov muzej o dogodkih in zgodbah 20. stoletja
Bohinjska Bistrica, 18. novembra - V bližini železniške postaje v Bohinjski Bistrici je to poletje vrata odprl nov muzej, poimenovan Historia Bohinj. Zasebna muzejska zbirka domačina Žige Arha se osredotoča na dogodke, ki so v Bohinju zaznamovali viharno 20. stoletje. Posebno mesto v muzeju, ki dopolnjuje muzejsko ponudbo Bohinja, imajo osebne zgodbe domačinov.
Arh se z zbiranjem zgodovinskih predmetov ukvarja že 20 let, vse od konca osnovne šole. "Takrat smo veliko hodili po hribih in pobirali različne ostaline, večinoma drobnarije, kakršne so stari naboji. Te predmete sem nosil domov in jih skupaj s prijateljem zbiral," je o začetkih nastajanja muzejske zbirke za STA spregovoril Arh.
"Kasneje je zagnanost za kakšno leto malo padla, a sem nato prišel v krog ljudi s podobnim zanimanjem in znova začel zbirati zgodovinske predmete," je nadaljeval Arh in pojasnil, da mu je bilo na začetku najbolj všeč orožje, kasneje pa uniforme in podobni, slabše obstojni predmeti, ki so jih po vojni ljudje pogosto uporabljali v druge namene, in jih je zato danes precej težje najti.
Koliko eksponatov ima v svoji zbirki, ne ve, saj jih ni nikdar štel. Veliko predmetov so mu podarili domačini, veliko pa jih je našel ali kupil sam. "Nekaj časa sem delal tudi v komunalnem podjetju in na reciklažnem dvorišču se je našlo veliko stvari. Prav tako se je marsikaj našlo pri pospravljanju starih podstrešij in hiš," je pojasnil.
Vrsto let je ogromno zbirko predmetov hranil doma, letos pa se je s Slovenskimi železnicami dogovoril za najem dela stavbe nasproti železniške postaje v Bohinjski Bistrici. Prostore je preuredil in v njih julija odprl muzej Historia Bohinj, v katerem z zbranimi eksponati prikazuje zgodovino Bohinja v 20. stoletju, od izgradnje bohinjskega železnice, prek prve in druge svetovne vojne do osamosvojitve Slovenije.
Muzej pripoveduje zgodbo od leta 1906, ko je bil zgrajen železniški predor Bohinjska Bistrica-Podbrdo, ki je bil zelo pomemben tudi za oskrbo med prvo svetovno vojno, ko je bil Bohinj veliko zaledje za oskrbovanje soške fronte. "Potem nadaljujemo z rapalsko mejo, ki je med kraljevino Jugoslavijo in Italijo potekala prav po teh hribih," pripoveduje Arh.
"Naslednji del je druga svetovna vojna. Najprej so Bohinj zasedli Italijani, potem je kmalu prešel pod nemško oblast. Zbirka se dotakne taboriščnikov in ljudi, ki so bili prisilno mobilizirani v nemško vojsko, nemške okupacije in partizanstva v Bohinju. Potem prek Jugoslovanske ljudske armade in oblikovanja Teritorialne obrambe Slovenije sledi še čas do osamosvojitve Slovenije," navaja Arh.
Muzejska zbirka predstavlja predvsem vojno zgodovino Bohinja. Posebno mesto imajo domačini, ki so bili v dogodke prejšnjega stoletja tako ali drugače udeleženi. Številni predmeti v zbirki so namreč povezani z osebnimi zgodbami. Vesel je dobrega odziva Bohinjcev, ki živahno sodelujejo, mu pomagajo z eksponati, zapiski in zgodbami. Muzej tako še naprej iz dneva v dan raste in se razvija.
Vesel je tudi dobrih odzivov prvih obiskovalcev. V muzej je poleti prišlo veliko tujcev, jeseni pa se najavljajo skupine. Skupaj z Andražem Čoralićem, ki Arhu pomaga pri oblikovanju in delovanju muzeja, vodita tudi zgodovinske ture. Ena je speljana po Bohinjski Bistrici in okolici, druga pa obiskovalce popelje še po rapalski meji.
Arh sodeluje tudi z nekdanjim radovljiškim županom Jankom S. Stuškom, ki je leta 1971 skupaj z sedaj že pokojnim Tomažem Budkovičem zasnoval prvo javno dostopno zbirko, ki je kasneje vodila v ustanovitev društva Mali vojni muzej. Zbirka je od leta 2015 na ogled v Muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici. Kot je povedal Arh, se muzeja trenutno med seboj še ne povezujeta, a meni, da se bo to kmalu spremenilo.
Na večje povezovanje med muzeji in vpetost v turistično ponudbo Bohinja računa tudi direktor Turizma Bohinj Klemen Langus, ki je pohvalil Arhovo zbirko in njen izjemen vpogled v bohinjsko zgodovino. Glede na oktobrsko odločitev bohinjskega občinskega sveta bo upravljanje Muzeja Tomaža Godca, Planšarskega muzeja in Oplenove hiše od Gorenjskega muzeja prevzel Turizem Bohinj.