Prešernov smenj v Prešernovo mesto znova privabil množico ljudi
Kranj, 8. februarja - Ob današnjem prazniku v Kranju poteka tradicionalni, že 21. Prešernov smenj. Ena izmed najbolj prepoznavnih prireditev slovenskega kulturnega praznika je tudi letos privabila veliko obiskovalcev, ki si želijo doživeti utrip mesta iz časa, ko je v njem sredi 19. stoletja živel in ustvarjal pesnik France Prešeren.
V počastitev spomina na Prešerna, ki je v Kranju preživel zadnja leta svojega življenja in kjer je na današnji dan pred 175 leti tudi umrl, je gorenjska prestolnica danes znova postala prizorišče pestrega kulturnega in umetniškega dogajanja ter raznolike sejemske ponudbe. Ulice in trge mesta so zavzeli mojstri domače in umetnostne obrti, za popestritev dogajanja pa skrbijo recitacije Prešernovih pesmi, nastopi pevskih zborov in folklornih skupin ter lajnarji.
Obiskovalce z raznolikim programom vabijo tudi številne kulturne ustanove. Gorenjski muzej pripravlja brezplačna vodstva po razstavah in delavnice za otroke. V Prešernovi hiši v Kranju si lahko obiskovalci ogledajo stalno razstavo Prešeren - Pesnik, pa tudi občasno razstavo o 60 letih Prešernovega spominskega muzeja.
Različne aktivnosti in vodenja med drugim ponujajo tudi kranjska mestna knjižnica, Layerjeva hiša, Prešernovo gledališče, župnijska cerkev sv. Kancijana in tovarišev ter Galerija Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost Kranj, v kateri bodo odprli fotografsko razstavo portretov letošnjih nagrajencev.
Za doživetje romantike 19. stoletja si obiskovalci lahko na glavo nadenejo cilinder ali klobuček, se po mestu zapeljejo s kočijo, si v tiskarski manufakturi natisnejo Prešernovo Zdravljico in se za spominsko fotografijo preoblečejo v gospodo iz 19. stoletja. V množici lahko srečajo Prešerna in njegovo spremljevalko Julijo.
Ob slovesnem uvodu v prireditev je zbrane nagovorila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Orisala je Prešernov čas, njegovo delo in pesniško ustvarjanje. "Njegova poezija je bila že v njegovem času po zahtevnosti svetlobna leta pred drugimi," je poudarila, prepričana, da smo skozi vsa ta leta dojeli, da sta Prešernov svoboden duh in srčna milina v njegovih pesmih izraz našega narodnega jedra in nas kot taka navdušujeta vse do današnjih dni.
"Na slovenski kulturni praznik ne obujamo zgolj spomina na našega genialnega poeta, temveč proslavljamo tudi vso slovensko kulturo, srž naše narodne identitete in trdno ogrodje, okoli katerega se je skozi čas gradila in tudi zgradila narodna zavest, ki je prerasla v samozavest in nato v željo po samostojni državi," je izpostavila predsednica DZ.
Ob tem je dodala, da je ravno ta kulturna dediščina tista, ki nas je naredila takšne, kakršni smo, "sodobna ustvarjalnost pa z odčitavanjem trenutnega časa in razmer, dogajanja in ravnanja posameznikov nastavlja ogledalo, v katerem lahko sedanjo kulturno podobo tudi kritično ovrednotimo".
Klakočar Zupančič je tudi častna pokroviteljica tokratnega Prešernovega smenja. Ta je najbolj množično obiskan dogodek slovenskega kulturnega praznika, saj vsako leto privabi od 20.000 do 30.000 ljudi, ki v mestu v povprečju preživijo dve do tri ure. "Ljudem je na voljo vsa kulturna ponudba, ki jo Kranj premore, saj želimo, da se na ta dan čim več ljudi kulturno udejstvuje," je poudaril direktor Zavoda za turizem in kulturo Kranj Klemen Malovrh.
Dobrega obiska je vesel tudi kranjski župan Matjaž Rakovec. "V Kranju se danes ogromno dogaja. Po celem mestu so umetniki, kulturniki, obrtniki, skratka ustvarjalci vseh vrst. Prepričan sem, da bi bil Prešeren ponosen, predvsem pa zadovoljen, kako kultura združuje in bogati slovenski narod," je poudaril župan.
Današnje dogajanje se bo tradicionalno sklenilo v Prešernovem gledališču s Shodom muz na kranjskem Parnasi. Gre za pogovor z letošnjimi Prešernovi nagrajenci, zbrane pa bo nagovorila tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko.