Slovenski paviljon na 60. beneškem bienalu umeščen v javni prostor
Ljubljana, 28. marca - Slovenski paviljon bo na letošnjem bienalu v Benetkah prvič umeščen v obliki projekta v javnem prostoru. Država se bo predstavila s projektom konceptualne umetnice Nike Špan Skrivnost vrta zate, s čimer na več ravneh nagovarja tujost kot osrednjo temo letošnjega 60. beneškega bienala. Ta bo potekal od 20. aprila do 24. novembra.
Odprtje slovenskega paviljona bo 17. aprila ob 17. uri v parku med Arzenalom in Vrtovi ob nekdanjem rastlinjaku Serra dei Giardini.
Kustos slovenske predstavitve je Vladimir Vidmar. Na današnji novinarski konferenci je Vidmar povedal, da so izbiri umetnice Špan botrovale tri tujosti. Prva je odločitev kuratorja 60. beneškega bienala Adriana Pedrose za glavno temo pod naslovom Tujci povsod, druga je tujost kot "rahlo nelagodna pozicija" Slovenije znotraj mednarodnega umetnostnega sistema stran od glavnih umetnostnih centrov, tretja pa tujost, ki izhaja iz prakse Špan kot umetnice, ki vedno vztraja v pozicijah drugosti.
Sama umetnica je povedala, da je projekt zanjo izreden umetniški izziv, njen cilj pa je, da bo projekt nagovarjal tako družbeno kot likovno pomembne teme.
Na vprašanje, kaj lahko obiskovalci pričakujejo od slovenskega paviljona, je Vidmar povedal, da so zaenkrat namerno skopi s konkretnejšimi informacijami o paviljonu, sicer pa naj bi slovenska predstavitev ponujala določene izkušnje treh poti; pot objekta v umetnost, pot gledalca v umetniško delo in mega pot, kjer se bo "refleksija dogajalo zelo fizično in zelo kot izkušnja". Odlika umetnice Špan je po besedah Vidmarja prav ta, da stavi na gledalčeve izkušnje.
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je ocenila, da se bo Slovenija na beneškem bienalu predstavila z izjemnim projektom, z inovativno in pomembno rešitvijo. Dodala je, da je za slovensko državo pomembno, da se na beneškem bienalu, ki ga obišče okoli 800.000 ljudi, slovenska kultura in umetnost predstavita dobro in kvalitetno. Po besedah Vrečko letošnji bienale prav tako ponovno zastavlja aktualna vprašanja, kot sta vprašanje tujcev in tujosti.
V.d. direktorice Moderne galerije in komisarka Slovenije na 60. beneškem bienalu Martina Vovk je povedala, da je letošnji projekt slovenskega paviljona, ki je v javnem prostoru, prav zaradi tega z vidika organizacije in logistike zelo zahteven, stroški samega najema prostora v primerjavi z najemom galerijskih prostorov pa nekoliko nižji.
Špan je diplomirala iz slikarstva in specializirala iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. V letih 1994-1997 se je študijsko izpopolnjevala na Kunstakademie Düsseldorf. Sodelovala je na mnogih razstavah v Sloveniji in tujini. Živi in dela v Düsseldorfu in Ljubljani.
Vidmar je svobodni kustos in umetniški vodja Male galerije Banke Slovenije. Med letoma 2014 in 2018 je deloval kot umetniški vodja Galerije Škuc v Ljubljani. Diplomiral je iz filozofije in umetnostne zgodovine na Filozofski fakulteti ter iz novinarstva na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Njegovi kuratorski projekti vključujejo številne samostojne razstave ter mednarodne skupinske projekte. Redno objavlja besedila o sodobnih umetniških praksah, deluje pa tudi kot predavatelj.