Jakopičeva nagrajenka Ančka Gošnik Godec: Zame je največja nagrada dobro dokončano delo
Ljubljana, 10. aprila - V Moderni galeriji so nocoj podelili nagrade in priznanja Riharda Jakopiča. Nagrado za življenjsko delo je kot ena redkih umetnic in povrh še ilustratork prejela Ančka Gošnik Godec. Kot je dejala za STA, se ni nikoli ukvarjala s temi vprašanji. "Svoje delo sem imela zelo rada in vesela sem bila vsakega dobro dokončanega izdelka," je poudarila.
V obrazložitvi nagrade je med drugim zapisano, da je "izbor letošnje nagrajenke Riharda Jakopiča za življenjsko delo pomemben, saj se Ančka Gošnik Godec uvršča v manjšinsko skupino nagrajenk - od ustanovitve te nagrade leta 1969 do danes je bilo med prejemniki le pet umetnic. Obenem je z nagrado, poimenovano po slikarju, ilustratorki, potrjena veljava in enakopravnost umetniškega prispevka ilustracije k vodilnim tokovom umetnosti v drugi polovici 20. in 21. stoletju".
Kot je za STA povedala 96-letna nagrajenka, se je zavedala, da je bilo ilustratorsko delo vedno v senci slikarskega, vendar nikoli ni dosti premišljala o tem oziroma temu posvečala pozornosti. Zanjo je bila vedno največja nagrada, če ji je neko delo uspelo, "kar se ne zgodi vedno", je pojasnila. Obenem pa je poudarila, da imamo danes vrhunske mlade ilustratorje in ilustratorje, ki pa bi morali biti po mnenju lavreatke bolje nagrajeni.
Nagrado sta ji izročila ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je kot slavnostna govornica med drugim spomnila na sejem v Bologni, na katerem Slovenija kot častna gostja predstavlja tudi slovensko ilustracijo, in predsednik Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) Zoran Poznič. Ta je dejal, da ilustracije Ančke Gošnik Godec v današnji svet, zaznamovan z manipulacijami, grozo in tesnobo, "prinaša pogum ter trosi veselje in ljubezen".
Nagrado Riharda Jakopiča so izročili Juriju Kalanu, čigar "figuralno slikarstvo v slovenskem umetniškem prostoru pušča pomembno sled, je opaženo in se uvršča v sam vrh slovenskega figuralnega slikarstva," med drugim piše v obrazložitvi nagrade.
Priznanji pa so podelili Tini Konec, katere likovna dela po oceni žirije "sevajo sublimno poetiko dojemanja fragmentov sveta s potapljanjem in zrenjem v fragmente narave, prežete so z etičnim podtonom ekološke osveščenosti in zavesti o vlogi človeka v odnosu do narave", ter Đejmi Hadrović. Njeno delo je po oceni žirije "relevantno, drzno in se odziva na najbolj urgentna vprašanja današnjega časa, ob tem pa umetnica zna zadržati svojo partikularno pozicijo in razvijati lasten estetski koncept".
Organizator vsakoletne slovesne podelitve nagrade in priznanj Riharda Jakopiča je Zveza društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) v sodelovanju z Moderno galerijo. Pri izboru nagrajencev sodelujeta še Akademija za likovno umetnost in oblikovanje in Slovensko društvo likovnih kritikov.