Mirjam Milharčič Hladnik v ZDA predstavila knjigo o slovenskih množičnih migracijah
New York, 6. maja - Znanstvena svetnica na Inštitutu za slovensko izseljenstvo in migracije Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti v Ljubljani Mirjam Milharčič Hladnik je v nedeljo v New Yorku sklenila cikel predstavitev knjige o slovenskih množičnih migracijah od leta 1870 do leta 1945.
Milharčič Hladnik je knjigo oziroma študijo predstavljala od 24. aprila najprej v Pittsburghu v ameriški zvezni državi Pensilvanija, nato naprej v Jolietu (Illinois), Milwaukeeju (Wisconsin), Oglesbyju (Illinois), Clevelandu (Ohio) in nazadnje v nedeljo v slovenski cerkvi sv. Cirila v New Yorku.
Zajetna študija množičnih slovenskih migracij pri kateri sta sodelovala tudi Aleksej Kalc in Janja Žitnik Serafin, je v Sloveniji pred leti izšla pod naslovom Doba velikih migracij na Slovenskem, od letos pa je na voljo tudi v angleškem jeziku pod naslovom Daring Dreams of the Future: Slovenian Mass Migrations 1870-1945.
Knjiga predstavi glavne obrise množičnih migracij, ki so zaznamovale zgodovino slovenskega prostora, ter organizacijske in kulturno-umetniške dosežke slovenskih migrantov v novih domovinah. Skozi življenjske zgodbe migrantov knjiga pokaže, kako so bile selitve vedno sestavni del vsakdanjega življenja v določenem zgodovinskem obdobju, v določenem lokalnem okolju in določeni družinski strategiji preživetja.
Srednjo Evropo je sredi 19. stoletja zajela tako imenovana doba velikih migracij, pri čemer so se ljudje na veliko izseljevali predvsem v ZDA, Brazilijo, Egipt in druge države. Do druge svetovne vojne je ozemlje današnje Slovenije zapustilo približno 440.000 ljudi, kar je bil velik demografski udarec za ozemlje s takrat 1,5 milijona prebivalcev, med drugim navaja knjiga.