Potujoče knjižnice vozijo že 50 let
Ljubljana, 16. maja - Ob 50. obletnici Potujoče knjižnice Ljubljana je v sklopu Festivala in strokovnega posvetovanja potujočih knjižnic na Kongresnem trgu na voljo ogled 18 polno opremljenih bibliobusov iz Slovenije in tujine. Na današnjem odprtju festivala so poudarili dostopnost do knjig in informacij, ki jih omogočajo potujoče knjižnice.
Predsednica Zveze bibliotekarskih društev Ljubljana Damjana Vovk je v izjavi za STA povedala, da "prihod bibliobusa lahko pomeni lokalni praznik" predvsem za kraje, kjer je dostop do knjig in informacij otežen.
Vovk je ob odprtju festivala povedala, da izziv za zagotavljanje knjižnične dejavnosti predstavlja tudi razgibana slovenska pokrajina, ki sicer ponuja številne priložnosti za kmetijstvo, gospodarstvo in turizem.
"Pred 150 leti je Lovro Stepišnik našel rešitev v potujoči knjižnici ter knjige s košem prenašal po vaseh, in s tem prispeval k prebujanju narodne zavesti ter spodbujal izobraževanje med bralci," je še povedala in dodala, da "v Sloveniji trenutno deluje 14 potujočih knjižnic s 13 vozili, saj si enega delita Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik in Knjižnica Domžale".
V izjavi za STA je Vovk še poudarila, da si želijo vozila potujočih knjižnic predstaviti širši javnosti, med drugim tudi Ljubljančanom, ki pogosto ne uporabljajo bibliobusov, ampak zahajajo v lokalne knjižnice. Zaveda se tudi izzivov, s katerimi se srečujejo zaposleni na bibliobusih, med katerimi so neugodne vremenske razmere. "Novejši bibliobusi so opremljeni s sodobnimi klimatskimi napravami, ki olajšajo delo knjižničarjem in omogočajo boljše počutje uporabnikov," je dodala.
Današnjega odprtja festivala se je udeležila tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko. Po njenih besedah po pogovorih "z ljudmi, ki živijo izven mestnih ali vaških krajevnih središč, vidimo in začutimo, kako pomembno vlogo ima kultura knjižnice ter občutek približevanja in pogovora". Sama zagovarja, da si vsak človek zasluži enakopraven dostop do knjižnice, ter da sta ključni vodili pri snovanju politik, tudi kulturne, dostopnost in decentralizacija.
"Potujoče knjižnice raznašajo znanje, zabavo, veselje in občutek vključenosti v skupnost, zato opravljajo pomembno vlogo na terenu, ki je slabše dostopen," je povedala ministrica in poudarila, da poklic voznikov bibliobusov zaradi delovnih razmer ni dovolj cenjen.
Ljubljanski podžupan Dejan Crnek je na otvoritvi poudaril prednosti "Ljubljane kot Unescovega mesta literature in svetovne prestolnice knjige" za vzpostavitev podobnih projektov. Veseli ga delovanje Potujoče knjižnice Ljubljana, "ki že 50 let veseli okoliške kraje".
Potujoča knjižnica Ljubljana letos obeležuje 50 let delovanja. Prvi bibliobus se je na pot odpravil 15. oktobra leta 1974.
Bibliobusi trenutno obiskujejo 47 postajališč v Mestni občini Ljubljana in primestnih občinah. Na poti so vsak delovni dan, običajno v popoldanskih in večernih urah. Postajališča so v krajih in zaselkih, ki so oddaljena od stacionarnih knjižnic, in v zavodih, kjer z gradivom oskrbujejo ranljive posameznike.
Mestna knjižnica Ljubljana (MKL) je lani pridobila nov bibliobus in ob tem starejše vozilo podarila Mestni knjižnici Reka s ciljem poglobitve sodelovanja med pobratenimi mesti in izmenjave dobrih praks ter z namenom izboljšanja dostopnosti literature za dvig bralne kulture, so zapisali pri MKL.
Na današnji otvoritvi festivala sta zahvalo prejela Nika Pugelj, ki je bila prva zaposlena v potujoči knjižnici, in Vinko Slovenec, nekdanji voznik bibliobusa.