Z novo produkcijo Tristana in Izolde se bo začel Wagnerjev festival
Bayreuth, 25. julija - Z novo postavitvijo opere Tristan in Izolda se bo v Bayreuthu začel vsakoletni festival glasbe Richarda Wagnerja. Posebnost letošnje izvedbe je, da bodo v orkestrski jami večinoma dirigentke, med njimi avstralska dirigentka Simone Young, ki bo prvič na Zelenem griču vodila celotno tetralogijo Nibelungov prstan. Festival bo trajal do 27. avgusta.
Simone Young bo nadomestila dirigenta Philippeja Jordana, ki je sodelovanje odpovedal, za njeno pridobitev pa si je vodja festivala Katharina Wagner prizadevala že nekaj časa, vendar se doslej ni mogla uresničiti zaradi njenih predhodnih angažmajev.
63-letna dirigentka, ki trenutno vodi simfonični orkester v Sydneyju, velja za izjemno poznavalko Wagnerja. Kot je zapisala nemška tiskovna agencija dpa, bo njena pričakovana suverenost znala ublažiti tudi morebitna neodobravanja glede postavitve Nibelungovega prstana, kot si jo je zamislil mladi avstrijski režiser Valentin Schwarz.
Ljubezensko zgodbo med Tristanom in Izoldo je na oder postavil islandski režiser Thorleifur Örn Arnarsson, glasbeno vodstvo bo v rokah ruskega dirigenta Semjona Bičkova, glavni pevski vlogi pa bosta interpretirala avstrijski operni tenorist Andreas Schager in finska operna sopranistka Camilla Nylund.
V skladu s tradicijo se bo na festivalu do njegovega izteka izmenjevalo osem Wagnerjevih oper oziroma glasbenih dram, poleg otvoritvene in tetralogije, ki združuje Rensko zlato, Valkiro, Sigfrieda in Somrak bogov, letos še Tannhäuser, Parsifal ter Leteči Holandec oziroma Večni mornar. Uprizoritvam bodo dirigirali še Oksana Lyniv, Nathalie Stutzmann in Pablo Heras Casado.
Festival je sicer še pred začetkom tokratne izvedbe pretresla ideja, da bi v program lahko vključili tudi glasbo drugih skladateljev. Za zaprisežene wagnerjance je bil poziv nemške ministrice za kulturo Claudie Roth nekaj nezaslišanega in se vsaj letos še ne bo uresničil. Tudi deželni minister za umetnost Markus Blume je povedal, da je statut festivala jasen in da ni potrebe po spremembi. "Bavarska se ne bi strinjala s tem. Wagner je nekaj, od česar Bayreuth živi," je med drugim dejal.