Slovenija 1.9.2024 8:00

Gibalno ovirani s težavo na ogled razstav v Mariboru

Maribor, 1. septembra - Gibalno ovirane osebe imajo veliko težav pri dostopu do razstav in dogodkov v nekaterih mariborskih kulturnih ustanovah. Medtem ko so pred dvema letoma zgradili dvigalo v Narodnem domu Maribor, morajo v Muzeju narodne osvoboditve Maribor obiskovalce na vozičkih nositi po stopnicah.

Težava v omenjenem muzeju je že vhod, nato pa je treba premagati deset nadaljnjih stopnic, da se pride do prvih razstav v visokem pritličju. "Na razstave v prvem nadstropju je dostop za gibalno ovirane skoraj nemogoč," je za STA potrdila direktorica Muzeja narodne osvoboditve Maribor Simona Tripkovič.

Za dostop na razstave v visokem pritličju so nabavili rampo, s katero si pomagajo, ko jih obiščejo gibalno ovirani obiskovalci. "Prav tako smo povezani z Društvom invalidov, ki nam za napovedane obiske gibalno oviranih oseb posodi navadni invalidski voziček, s katerim je obiskovalce lažje prepeljati po rampi. Večji problem so razstave v prvem nadstropju, tja moramo obiskovalce na vozičkih nositi," je ponazorila.

Na mariborski občini pravijo, da se s problematiko dostopnosti v kulturne ustanove za gibalno ovirane srečujejo na področju celotne države, zato poskušajo zadevo rešiti v sodelovanju z državo. "Zavedati se moramo, da je večina muzejev v historičnih stavbah, kamor je umeščanje dvigal zelo težavno. V okviru srečanja predstavnikov lokalnih skupnosti in ministrstva za kulturo smo o problematiki govorili in sklenili, da bomo skupaj pristopili k reševanju situacije," so povedali za STA.

Na naslednjih srečanjih s predstavniki ministrstva za kulturo naj bi začrtali nadaljnje korake za zagotavljanje dostopnosti gibalno oviranih oseb. Sama občina v letnem planu izvajanja investicijsko vzdrževalnih del na področju kulture zaenkrat nima predvidenih finančnih sredstev za takšne ukrepe.

Direktorica Tripkovič pravi, da je glavna težava denar za izvedbo investicije. "Prostorsko smo že našli rešitev, kam in kako umestiti dvigalo, pri tem smo se dogovarjali z arhitektko, morebitnim izvajalcem in odgovorno osebo na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Našli smo najbolj optimalno rešitev, kar se tiče umestitve v prostor, posega in financ. V izdelavo projektne dokumentacije pa nismo šli, ker nimamo zagotovljenih finančnih sredstev," je povedala.

V programu za leto 2024 in 2025, ki ga pošljejo za ministrstvo za kulturo, so morali navesti tudi vsoto, ki jo predvidevajo za ureditev dvigala. "Tam so nam tudi zagotovili, da sodelujejo z občinami glede tega problema in ga tudi rešujejo," je dejala direktorica.