Slovenija 3.9.2024 23:10

S podelitvijo nagrade SEP za mlade avtorje odprtje 39. Vilenice

Ljubljana, 3. septembra - Z nocojšnjo podelitvijo pisateljske nagrade Srednjeevropske pobude (SEP) za mlade avtorje se je odprl 39. mednarodni literarni festival Vilenica. Nagrado je prejela hrvaška avtorica in aktivistka Monika Herceg, ki se v svojih delih med drugim posveča razmisleku o človeški zavesti in stanju v današnjem svetu.

Štanjel. Festival Vilenica. Foto: Ksenija Brišar/STA Arhiv STA

Štanjel.
Festival Vilenica.
Foto: Ksenija Brišar/STA
Arhiv STA

SEP nagrado za mlade avtorje podeljuje v sodelovanju z Društvom slovenskih pisateljev. Namenjena je promociji mlade generacije pisateljev in pomoči pri širjenju njihovega dela v jezike članic SEP.

V zahvalnem govoru se je Herceg zavzela za ohranjanje kulture spomina in med drugim dejala, da je kultura spomina še posebej pomembna za Evropo. Kot je še pozvala, ne bi smeli pozabiti ne na holokavst, zločine stalinizma in genocid kot tudi ne na vse nedolžne žrtve. Pomembno je tudi sprejeti odgovornost in se naučiti nositi krivdo, če hočemo zgraditi novo, boljšo Evropo, je dejala.

V izjavi za STA je Herceg povedala, da je pomembna vsaka nagrada, še posebej pa tista, ki jo spremlja prevod dela, in tovrstnih nagrad ni veliko. Zanjo je pomembno, da bo zdaj eno od njenih del izšlo tudi v slovenščini. To bo njena zbirka feminističnih pesmi Lovostaj.

Pozneje je Herceg sodelovala tudi na okrogli mizi na temo umetne inteligence. Za STA je glede tega opozorila na razkorak med intelektualnim in čustvenim razvojem človeštva, ki po njenem ni usklajen z razvojem tehnologije. Sama sicer meni, da je lahko umetna inteligenca dobra pomoč pri manj zahtevnih opravilih, posamezniku pa tako omogoči, da se lahko v večji meri posveti na primer filozofiji in znanosti. Sama sicer ni prepričana, če je človeštvo že pripravljeno na takšen napredek, zastavlja se ji tudi vprašanje morebitnih zlorab.

Leta 1990 rojena pesnica, dramatičarka, pisateljica in urednica pri založbi Fraktura je bralce in kritike navdušila že s pesniškim prvencem Početne koordinate (Začetne koordinate) iz leta 2018, za katerega sta značilna poglobljeno raziskovanje osebnega in kolektivnega spomina in travm ter zapleteni ples med zgodovino in identiteto.

Sledili sta zbirki Lovostaj (Zaprta lovna sezona) in Vrijeme prije jezika (Čas pred jezikom). Prvo prepevajo teme zdravljenja in premagovanja travm, ki jih zaznamuje močna družbena angažiranost, prek katere avtorica obravnava družbeno kritična vprašanja, kot so emancipacija, femicid in nasilje nad ženskami. Za drugo je značilno avtoričino sondiranje v predjezikovno bistvo človeškega obstoja ter razkrivanje temeljne narave komuniciranja in razumevanja, s poudarkom na presečiščih med jezikom, spominom in identiteto, piše v utemeljitvi.

S svojimi deli si je Herceg pridobila širok krog bralstva, ki v njeni poetiki ceni tako lirično lepoto kot tudi surovi prikaz družbenih anomalij, stanje marginaliziranih skupnosti, pri čemer izpisano globoko odmeva tako na osebni kot na kolektivni ravni ter povezuje pretekle in sedanje človeške izkušnje.

"Ob poudarku, da je avtoričino literarno delo obogateno z njeno vlogo v družbenem aktivizmu, prek katerega pomembno vpliva na javni diskurz in socialne spremembe, Monika Herceg brezkompromisno in zavzeto bogati literarni prostor Srednje Evrope in širše, pri čemer vzpostavlja pomemben most med različnimi plastmi človeške izkušnje in svoje delo gradi univerzalno dostopno ter globoko aktualno za današnji čas," so še zapisali podeljevalci nagrade.

Na vseh področjih ustvarjanja je avtorica, ki živi v Zagrebu, prejela več nacionalnih in mednarodnih nagrad, med njimi Slavićevo nagrado in makedonsko pesniško nagrado mostovi Struge za najboljši prvenec, nagrado lapis Histriae, poljsko nagrado evropski pesnik svobode, nagrado Hrvaškega narodnega gledališča v Zagrebu za najboljšo dramo za igro Gdje se kupuju nježnosti (Kje kupovati nežnosti) ter dvakrat nagrado Marina Držića. Njene pesmi, knjige in igre so bile prevedene v več kot 20 jezikov.