Svet 30.10.2024 5:30

V Helsinkih predstavljene stenske poslikave Tove Jansson

Helsinki, 30. oktobra - V Muzeju umetnosti v Helsinkh je na ogled razstava z naslovom Tove Jansson - Paradiž. Čeprav javnost finsko pisateljico Tove Jansson pozna predvsem po njenih knjigah o muminih, so se v muzeju tokrat osredotočili na njeno slikarsko ustvarjanje, na poslikave, ki jih po naročilu naslikala na stene tovarniških menz, bolnišnic, vrtcev in tudi cerkva.

Tove Jansson (1914-2001) je bila po pisanju britanskega The Guardiana sodobna ženska. Pisala je knjige, ustvarjala scenografije, lutke. V zadnjih letih pa se zbiratelji vse bolj zanimajo tudi za njene oljne slike. Za eno od tihožitij so na dražbi v Helsinkih leta 2023 iztržili 383.800 evrov.

"Tove je bila ves čas najbolj znana kot pisateljica," je povedala njena nečakinja Sophia Jansson, tudi predsednica upravnega odbora družbe, ki upravlja njene avtorske pravice. "Vendar je nase vedno gledala predvsem kot na slikarko," je dodala.

Njena javna dela so bila dolgo časa spregledana. Deloma zato, ker so na dela, ki jih je ustvarila po naročilu, gledali ločeno od njene umetniške prakse, deloma zato, ker so bila mnoga uničena ali prekrita. Na razstavi so predstavljene originalne stenske poslikave, fotografske reprodukcije del, ki jih ni bilo mogoče prenesti v muzej, in zvitki skic za poslikave, ki so bili lani odkriti med popisom inventarja v njenem studiu.

Mumini so danes poznano po vsem svetu. A v 40. in 50. letih minulega stoletja, ko je nastala večina stenskih poslikav, ki so predstavljene na razstavi, so bili omejeni na švedsko govorečo manjšino na Finskem. Knjiga Mumintrolčki in velika povodenj je bila denimo v finščino prevedena šele leta 1991. Ker so bili prihodki od prodaje knjig zanemarljivi, so bila naročila za stenske poslikave v javnih ustanovah in zasebnih podjetjih ključna, da je Tove Jansson lahko odplačevala posojilo, ki ga je najela za nakup studia, piše The Guardian.

Mumini so se pojavili v presenetljivem številu teh del, Tove Jansson jih je vključevala v svoje lastno razvedrilo. Na njenem prvem večjem naročilu - velikima freskama na temo zabave v kletni restavraciji helsinške mestne hiše - se za vazo sramežljivo skriva trebušato bitje. Več muminov se pojavi v dvodelni pravljični panorami iz leta 1949 v zasebnem vrtcu v obmorskem mestu Kotka.

Zgodbe za otroke in stenske poslikave Tove Jansson povezuje, da so izrazito eskapistične. Zgodbe o muminih so nastale v mračnih letih druge svetovne vojne. V zgodbi Mumintrolčki in velika povodenj in v zgodbi Komet prihaja junaki Tove Jansson sicer postanejo begunci, ki jih ogroža naravna katastrofa. Toda konci so vedno srečni - v poplavi nihče ne umre, komet švigne mimo.

Podoben optimizem je prisoten tudi na njenih stenskih poslikavah. Ob koncu druge svetovne vojne je bilo finsko gospodarstvo v razsulu. Razcvet javnih umetniških del, ki je sledil, je gnala želja po dvigu nacionalnega duha in kulturne identitete iz ruševin vojne. Na poslikavah je med motivi veliko pastoralnih pokrajin in otroških pustolovščin.

Upodobitve industrije, ki so bile pozneje značilne za socialistični realizem v Sovjetski zvezi, so bile redke. Samo enkrat se je naročniku, tovarni Strömberg, zdela slika Tove Jansson v menzi za zaposlene preveč idilična in so umetnico pozvali, naj naredi drugo z bolj industrijskim motivom.

Leta 1955 pa je Tove Jansson dobila naročilo za stensko poslikavo na otroškem oddelku bolnišnice Aurora v Helsinkih, ki naj bi olajšala stres novincev. Na še vedno ohranjeni poslikavi je mogoče videti mumine in druga bitja, ki hitijo po stopnicah, da bi prinesli darila in cvetje zaskrbljenima otrokoma v prvem nadstropju.

Razstava v Helsinkih bo na ogled do 6. aprila 2025.