Od blizu 8:05

Chemnitz kot EPK 2025 vabi pod geslom C the Unseen

piše Maja Lazar

Chemnitz, 15. januarja - Poleg Evropske prestolnice kulture Nova Gorica - Gorica je letošnja Evropska prestolnica kulture tudi nemški Chemnitz, ki je bil nekoč del Nemške demokratične republike (NDR). V okviru svojega programa EPK so v mestu pripravili 150 projektov in več kot 1000 prireditev. Obiskovalce mesto vabi pod geslom C the Unseen.

Nemčija, Chemnitz. Poleg Evropske prestolnice kulture Nova Gorica - Gorica bo prihodnje leto Evropska prestolnica kulture tudi nemško mesto Chemnitz. Foto: dpa/STA

Nemčija, Chemnitz.
Poleg Evropske prestolnice kulture Nova Gorica - Gorica bo prihodnje leto Evropska prestolnica kulture tudi nemško mesto Chemnitz.
Foto: dpa/STA

Pri snovanju programa so v Chemnitzu, ki so ga v časih NDR preimenovali v mesto Karla Marxa, danes pa je tretje največje mesto v nemški zvezni deželi Saška s približno 250.000 prebivalci, stavili na sodelovanje s partnerji iz 40 držav, od tega jih večina ali 60 odstotkov prihaja iz Vzhodne Evrope. Poudarek je predvsem na sosednji Češki in Poljski.

Saško mesto skupaj z 38 občinami iz regije se namerava pod geslom C the Unseen, kar bi lahko prevedli kot Videti spregledano, in naj bi bi ga razumeli kot povabilo k raziskovanju mesta, predstaviti kot živahen, gostoljuben in presenetljiv kraj na vzhodu Nemčije in hkrati v središču Evrope ter se postaviti na kulturni in turistični zemljevid.

Svoj program je nemški EPK razdelil na pet tematskih področij, ki so jih poimenovali Evropski ustvarjalci demokracije, Vzhodnoevropska mentaliteta, Velikodušno sosedstvo, Ustvarjalci2 in V gibanju!. V središču programa bodo lokalne zgodbe in obrazi, ki se prepletajo z evropskimi pripovedmi in znanimi imeni, je razvidno s spletne strani EPK Chemnitz 2025.

Program EPK Chemnitz 2025 se osredotoča na ustvarjalce, ki oblikujejo mesto in regijo tako s tradicionalnimi obrtniškimi veščinami kot z inovativnimi impulzi. Projekt Makers, Business & Arts bo tako namenjen gradnji mostov med ustvarjalci, umetnostjo, podjetji in turizmom, pri čemer se osredotoča zlasti na mednarodno izmenjavo. Junijski festival Makers United je ena od glavnih javnih platform za to ter zgleden projekt sodelovanja med Chemnitzem in Evropsko prestolnico kulture Novo Gorico.

Najobsežnejši projekt EPK Chemnitza 2025 je umetniška in kiparska pot, ki so jo poimenovali Purple Path z deli domačih in mednarodnih umetnikov. Organizatorji si obetajo, da bo velik magnet za ljubitelje umetnosti in kulture. Eden od vrhuncev je tudi projekt 3000 garaž, ki pripoveduje o življenju v nekdanjem socialističnem mestu z vzdevkom saški Manchester in preobratu po letu 1989.

Med številnimi dogodki velja izpostaviti tudi literarni festival z naslovom Leselust goes Europe, na katerem bodo marca 2025 predstavili literarna dela iz Nemčije, Češke, Poljske in Ukrajine.

Poleg tega bo novembra 2025 v Chemnitzu potekal tudi FashionTEX s prvo izdajo novega evropskega festivala trendov in digitalnih inovacij v modni in tekstilni industriji.

Otvoritvena slovesnost v Chemnitzu bo v soboto. Udeležila se je bo ministrica za kulturo Asta Vrečko. Tam bo tudi novogoriški župan Samo Turel.

Na otvoritveni slovesnosti se bo uvodoma predstavilo več kot 60 od 160 projektov chemniškega EPK. Poleg tega bodo predstavili tudi turistične znamenitosti regije. V popoldanskem času se bo dogajanje preselilo na tri odre v središču mesta s programom, ki se bo spreminjal na pol ure. Ob tem bo mogoče okušati kulinarično raznolikost mesta.

Zvečer se bo na pot skozi središče mesta podala zgodovinska parna lokomotivo Hegel. Vrhunec slovesnosti bo večerni odrski šov pred približno 40 ton težkim spomenikom Karla Marxa v središču Chemnitza. Sledila bo rave zabava pred mestno hišo, nato se bo dogajanje preselilo v mestne klube.

"Chemnitz je mesto, ki se je pogosto na novo izumil, obiskovalce pa zna presenetiti s svojo ponudbo," meni župan mesta Sven Schulze. Saška državna ministrica za kulturo in turizem Barbara Klepsch pa je menila, da ima Chemnitz kot EPK 2025 izjemen pomen tako za Saško kot Nemčijo, ki bo omogočil, da bodo na "edinstven način predstavili našo kulturo, gostoljubnost in regionalne posebnosti".

"Dokazujemo, da je kultura ključno gonilo inovacij in družbenih sprememb ter s tem ključ do živahne in trajnostne mestne družbe," pa meni poslovna direktorica EPK Chemnitz 2025 Andrea Pier. "Z vlaganjem v kulturo razvijamo nove perspektive za mesto, v katerem je vredno živeti. To je močan signal za kulturno politiko, še posebej zdaj, ko se financiranje marsikje zmanjšuje," je še dodala.

Celoten program EPK Chemnitza 2025 je dostopen na povezavi sta.si/qjh8mT.

Chemnitz je bil po drugi svetovni vojni v veliki meri uničen. V času NDR je mesto stavilo predvsem na svojo industrijsko tradicijo. Ob združitvi Nemčij leta 1990 so propadla številna industrijska delovna mesta, kar je bilo povezano tudi z izseljevanjem ljudi.

Danes Chemnitz velja za enega od vodilnih svetovnih proizvajalcev novih tehnologij. Tako kot skoraj povsod na vzhodu Nemčije je tudi v tem saškem mestu vodilna politična sila skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD).