V jesenskem paketu Cankarjeve založbe od Lainščkove poezije do priročnika za pisanje
Ljubljana, 12. novembra - Jesenski paket knjig Cankarjeve založbe prinaša pesniško knjigo Verjeti, verjeti Ferija Lainščka, Samo Rugelj je avtor knjige Slovenske knjižne uspešnice 21. stoletja, Blaž Zabel pa podpisuje priročnik Pisanje v humanistiki. Po bibliofilski je izšla še širšemu bralskemu krogu dostopna izdaja knjige Stati inu obstati Kozme Ahačiča.
Lainščkova pesniška zbirka po besedah urednice Nine Žitko Pucer prinaša "pesmi, ki jih je napisalo življenje", veliko med njimi je ljubezenskih. Izšla je v nakladi 3000 izvodov, kar je za zbirke poezije izjemno. Knjigo krasijo ilustracije Zore Stančič.
Lainšček je na današnji novinarski konferenci povedal, da so pesmi v knjigi nastajale dolgo, od leta 2016, ko je prav tako pri Cankarjevi založbi izšla njegova prejšnja pesniška zbirka. Kot je pojasnil, njegove pesmi ne nastajajo na hitro. Da se znajdejo v knjigi, pa se morajo po njegovih besedah "potruditi", ga z nečim prepričati. Zazveneti morajo tudi v drugih, ne le v njem samem, zaživeti na družbenih omrežjih ali s pomočjo glasbe. In v pričujoči pesniški knjigi so zbrane le takšne, ki so zazvenele tudi v drugih, je sklenil.
Rugljeva knjiga Slovenske knjižne uspešnice 21. stoletja nosi podnaslov Od Panike do Skalpela. Kot je pojasnil Rugelj, je v zadnjih dveh desetletjih prišlo do sprememb na področju knjige, veliko leposlovnih knjig je namreč doseglo velik odmev tako pri bralcih kot tudi pri kupcih.
V svojo raziskavo je zajel slovenske leposlovne in stvarne knjige, namenjene odraslemu bralcu, ki so izšle po letu 2001, ni pa vanjo zajel otroških in mladinskih knjig ter priročnikov. V knjigi je predstavljenih 40 avtorjev in 60 knjig, podrobneje so predstavljeni tisti knjižni naslovi, ki so dosegli prodajo 500 in več izvodov. Kot je še povedal, je imel pri svoji raziskavi precej težav s pridobivanjem podatkov.
Priročnik Pisanje v humanistiki (Kaj je znanstveno besedilo in kako ga pisati) je posvečen znanstvenemu pisanju in tistemu pisanju, ki se mu približuje in nastaja ob humanističnem študiju. Kot je pojasnil Zabel, ki je docent na oddelku za filozofijo ljubljanske Filozofske fakultete, je o pisanju priročnika pričel razmišljati, ko je spoznal, da se s težavami pri pisanju soočajo njegovi študenti in študentke, pri pisanju pa je izhajal iz specifik slovenskega prostora.
V prvem delu predstavi različne koncepte, ki so pomembni za pisanje znanstvenih besedil. Drugi del vsebuje praktične napotke za pisanje znanstvenega besedila, od nasvetov za oblikovanje posameznih stavkov do pisanja zaključka, izboljševanja ter objavljanja. Vsebina je predstavljena preko zgodbe o doktorski študentki Maji, ki piše svoj prvi znanstveni članek, in ponazorjena s primeri iz odmevnih znanstvenih besedil.
Bibliofilska izdaja knjige Stati inu obstati, ki je leta 2021 izšla v nakladi 300 izvodov, je po besedah Nine Žitko Pucer razprodana, sedaj je na voljo razširjena in dopolnjena izdaja.
Za Ahačiča je pričujoča knjiga, kot je povedal, ena najpomembnejših, kar jih je napisal. V ozadju knjige je bila želja, da bi z drugimi delil neverjetno število zanimivosti, ki so vpisane v zgodovino prvih 50 slovenskih knjig. Knjiga prinaša zgodovinska ozadja nastanka knjig, prek knjig bralec spremlja usode njihovih piscev, povzete so vsebine obravnavanih knjig ter popisani vsi znani izvodi.
Predstavili so še knjigo Moja zelena kuhinja Slavke Ilich. Prinaša skoraj 150 receptov za jedi, katerih sestavine je avtorica pridelala sama ali jih je nabrala v naravnem okolju.