Slovenija 14.11.2024 9:27

Liffe: Labirint najstništva v Tujem jeziku

Ljubljana, 14. novembra - Tuji jezik francoske režiserke Claire Burger je med desetimi filmi, ki so letos v igri za vodomca, glavno nagrado festivala Liffe. Dramo o prijateljstvu in ljubezni poganjata mladostniško uporništvo in univerzalna želja, da bi ugajali osebi, ki nam je všeč.

Ljubljana, Cankarjev dom. Odprtje 35. Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala Liffe s projekcijo filma Božansko usmiljenje režiserja Alaina Guiraudia. Foto: Katja Kodba/STA

Ljubljana, Cankarjev dom.
Odprtje 35. Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala Liffe s projekcijo filma Božansko usmiljenje režiserja Alaina Guiraudia.
Foto: Katja Kodba/STA

Fanny in Lena sta vrstnici, ki se dopisujeta v sklopu programa dijaške izmenjave. Ko Fanny, Francozinja iz Strasbourga, obišče Nemko Leno v Leipzigu, slednja sprva ni navdušena, a se nato med njima splete intenzivno prijateljstvo, ki se prelevi v zaljubljenost.

Skupaj navigirata minsko polje družinskih zdrah in stisk, a ko Fannyjinemu obisku sledi Lenin v Strasbourgu, na plan privre resnica, ki jo je Francozinja v želji, da bi premagala tesnobnost, impresionirala svojo novo prijateljico ali izvabila sočutje, marsikje priredila.

"Ta lika predstavljata dve plati mene same. Ko sem odšla v tujino, sem želela biti nekdo drug, se na novo odkriti v drugem kraju, v drugem jeziku, in to mi je uspelo. Ta eskapizem je bil katalizator za zgodbo, ki sem jo začela pisati med pandemijo covida, v času krajevnih in državnih zaprtij v Franciji, kar je najbolj prizadelo mlade /.../. Želela sem pisati o vplivu tega na mlajšo generacijo," je o povodu za film v enem izmed intervjujev povedala režiserka Claire Burger, ki je scenarij napisala skupaj z rojakinjo Leo Mysius.

Koprodukcija Francije, Nemčije in Belgije, ki se je potegovala za zlatega medveda na letošnjem Berlinalu, kjer je doživela svojo premiero, spretno prikaže mladostniške občutke vsevednosti in hkrati nemoči, občutke osamljenosti in neizmernega čudenja ob spoznanju sorodne duše. Dotakne se tudi aktivizma, zavedanja preteklosti in strahu pred prihodnostjo, medtem ko protagonistki preizkušata meje uporništva.

To je tretji celovečerec Claire Burger, a drugi celovečerni film, ki ga je režirala sama. Za svoje filme, med katerimi so štirje kratki, je prejela že več nagrad, za vse pa je tudi napisala ali sodelovala pri pisanju scenarija. Za film Party Girl je skupaj še z dvema režiserjema, ki sta sodelovala pri projektu, prejela zlato kamero za najboljši prvenec na filmskem festivalu v Cannesu leta 2014.

Tuji jezik, ki je na festivalu Liffe uvrščen v tekmovalno sekcijo Perspektive, bo na ljubljanskem sporedu še trikrat, v sklopu festivala pa bo prikazan tudi v Mariboru, Kranju in Novem mestu.