Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu
Ljubljana, 14. decembra - Pri založbi Goga so izdali dokumentarni roman o izbrisanih z naslovom Tega se ne da izbrisati pisatelja Andraža Rožmana, pri Beletrini pa roman Premiera pisatelja Emila Filipčiča. Založba Miš je med otroška dela dodala knjigo Zmaj nad mestom pisatelja Sebastjana Preglja in ilustratorja Jureta Engelsbergerja.
TEGA SE NE DA IZBRISATI - KNJIGA O SLOVENSKI TRAVMI IZBRISANIH
Dokumentarni roman Tega se ne da izbrisati temelji na pričevanjih in trpljenju skupnosti 25.671 prebivalcev, ki so bili leta 1992 izbrisani iz slovenskega registra stalnih prebivalcev. Kot je zapisano v knjigi, je tedanja slovenska vlada to storila samovoljno, protizakonito in na skrivaj. Po množičnem kršenju človekovih pravic, kot je dejanje slovenske države opredelilo Evropsko sodišče za človekove pravice, se je avtor po odgovore podal k izbrisanim, njihovim svojcem in zagovornikom. Prek intervjujev ter iskanja središčne točke in globine travmatičnih izkušenj je napisal okoli 40 poglavij stvarnega leposlovja, ki jih povezuje isto dejanje z drugačno izkušnjo.
Andraž Rožman (1983) je na ljubljanski fakulteti za družbene vede diplomiral iz novinarstva. Pri svojem delu se pogosto giblje med novinarstvom, dokumentaristiko in leposlovjem. Leta 2019 je pri Gogi izšel njegov prvenec, dokumentarni roman Trije spomini, tri leta kasneje pa še roman Titov sin. Za oba romana je bil nominiran za kresnika. Pričujoči roman je tako njegova tretja knjiga.
PREMIERA - FILIPČIČEV ROMAN NA KRIŽIŠČU SPOMINOV
Glavni junak zgodbe Jaguar Petrovič humorno pripoveduje o svojem odraščanju v Beogradu in življenju v Ljubljani. Med pustolovščinami omenja naključna srečanja z znanci in neznanci, bratenje s prijatelji, literarnimi in gledališkimi kolegi, igranje v gledališču, spomine na otroške norčije, pretresenost ob smrti prijatelja Saša Hribarja, klepete z ženo in sončne izlete po Obali. "Od kod mu potreba, da se v romanu predstavi še z izmišljeno podobo dramaturga? Občutek dobi, da je izmišljeno veliko resničnejše kot tisto, kar se je zares zgodilo. Ves čas pa traja sedanjost. Covid, vojna v Ukrajini. Ves čas teče reka Sava," so zapisali pri Beletrini.
Emil Filipčič (1951) se je rodil v Beogradu, kasneje pa v Ljubljani študiral režijo. Je pisatelj, režiser, dramatik, radijski ustvarjalec in igralec. Uveljavil se je kot avtor svojskega sloga pisanja, za katerega so značilni poigravanje, humor, ironija in grotesknost. Za roman Problemi je prejel nagrado Prešernovega sklada. Med njegova dela sodijo tudi romani Mojstrovka, Skrivnost užitka, Moto in Nepočesane misli.
ZMAJ NAD MESTOM - ZGODBE VOJVODINE KRANJSKE
Zmaj nad mestom je druga knjiga iz zbirke Zgodbe vojvodine Kranjske. Pregelj popisuje zanimive in napete prigode Valvasorjevega mladega oprode Martina, ki se poda v Ljubljano. Neznanec mu v roke potisne knjigo in ga prosi, da jo varuje. Ta ga pripelje do nenavadne druščine, ki ga poduči o prepovedanih knjigah. V dodatku knjige avtor pojasnjuje vlogo Ljubljane kot glavnega mesta Kranjske v času Valvasorja, oblike kaznovanja v zgodnjem novem veku, pojma reformacija in alkimija ter predstavi slovenskega zdravnika, znanstvenega pisca, humanista in enega od ustanoviteljev Academie operosorum Labacensis Marka Gerbca.
Sebastijan Pregelj (1970) je na ljubljanski filozofski fakulteti diplomiral iz zgodovine. Doslej je izdal štiri zbirke kratke proze in sedem romanov. Za roman V Elvisovi sobi je leta 2020 prejel Cankarjevo nagrado. Z Gašperjem Troho se podpisuje pod vodnik Literarne poti Ljubljane, ki je izšel tudi v angleškem prevodu.
Jure Englesberger (1977) je ilustrator in vsestranski ustvarjalec. Na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje je diplomiral iz ilustracije na oddelku za vizualne komunikacije, študij pa je nadaljeval v Helsinkih. Za svoje delo je bil večkrat nagrajen.