Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu
Ljubljana, 21. decembra - Pri založbi ZRC SAZU so v zbirko Kulturni spomin dodali knjigo Užaljeno maščevanje: Spomin na italijanska fašistična taborišča avtorjev Ota Lutharja, Urške Strle in Marte Verginella. Založba Mladinska knjiga je izdala priročnik A to je vse, kar je? Tine Bončina, založba Beletrina pa avtobiografijo Dušana Moravca (1920-2015) Utrinki spomina.
UŽALJENO MAŠČEVANJE - KNJIGA O TRAVMI SLOVENCEV V FAŠISTIČNIH TABORIŠČIH
Po mnenju založnika je bilo zapiranje Slovencev v italijanska fašistična taborišča, ki je znano kot eno izmed najbolj nasilnih in travmatičnih poglavij slovenske zgodovine 20. stoletja, do nedavnega slabo poznano in pomanjkljivo raziskano. Avtorji na podlagi pričevanj odgovarjajo na vprašanja o aretaciji posameznikov s strani fašistične oblasti, zasliševanju in obsodbah ter razlogih za prisilen odhod v konfinacijo in internacijo. Pišejo tudi o neznosnih in smrtonosnih okoliščinah, pomanjkanju hrane in vode, neznosnih higienskih razmerah ter brezbrižnosti stražarjev. Kot so še zapisali pri založbi, knjiga bralcem omogoča boljše razumevanje problematičnosti italijanskega zanikanja vojnih zločinov.
Luthar, Strle in Verginella so za knjigo nedavno prejeli nagrado kilo za zgodovinopisje za leti 2022 in 2023, ki jo podeljuje Zveza zgodovinskih društev Slovenije.
A TO JE VSE, KAR JE? - PRIROČNIK ZA OSEBNOSTNO RAST
Tina Bončina, ki je tudi avtorica uspešnice Izgorelost, je napisala priročnik o osebni rasti in dobrem počutju, življenjski poti in občasnih krizah ter odločanju glede zdravja in iskanju moči. Priročnik ponuja tudi vaje za osebnostno rast. Po mnenju avtorice se je za izkoriščanje svojega potenciala potrebno otresti raznih nefunkcionalnih pristopov in poiskati svojo originalno verzijo. "Nismo se namreč rodili delavni, marljivi in natančni. Večinoma smo se rodili neobremenjeni in srečni, da smo tu. In ta verzija vas je tista, ki me zanima. In srčno upam, da tudi vas," je zapisala avtorica.
Tina Bončina je zdravnica psihoterapevtka, specializirana za transakcijsko analizo in prva slovenska terapevtka logosinteze. Verjame, da ima vsak človek moč spremeniti svoje vzorce ter poiskati zdravje in zadovoljstvo. Napisala je še knjižno uspešnico Izgorelost: si upate živeti drugače?, v kateri se v prvem delu posveti stresu, njegovim sprožilcem in normalnim reakcijam telesa nanje, v drugem delu pa izgorelosti sami. Piše tudi o zdravljenju in vrstah terapij ter spremembi življenjskega sloga.
UTRINKI SPOMINA - ZGODBA DUŠANA MORAVCA
Kot so zapisali pri Beletrini, je malokdo vedel, da je slovenski literarni zgodovinar, pisatelj in dramaturg Dušan Moravec (1920-2015) v samoti pisal avtobiografijo, s katero se je ozrl na svoje poklicno in zasebno življenje. Akademik Moravec se je rodil 4. oktobra v Ljubljani. Diplomiral je iz slovenske, jugoslovanske in primerjalne književnosti. Moravec je bil soustanovitelj in prvi dramaturg Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL). Tam je zasnoval tudi specializirano teatrološko Knjižnico MGL. Med letoma 1962 in 1975 je prevzel vodenje gledališkega muzeja in ga preusmeril k raziskovalnemu delu. Zasnoval je tudi temeljno publikacijo s področja gledaliških raziskav, ki se je pozneje preoblikovala v Slovenski gledališki letopis.
Po upokojitvi se je kot dramaturg, teatrolog ter literarni in gledališki zgodovinar ter od leta 1976 izredni, od leta 1981 pa redni član razreda za filozofske in literarne vede SAZU popolnoma posvetil raziskovalnemu in uredniškemu delu. Med njegovimi monografijami o zgodovini slovenskega gledališča so Slovensko gledališče Cankarjeve dobe, Slovensko gledališče od vojne do vojne, Portreti pozabljenih igralcev in Sto slovenskih dramskih umetnikov.