Slovenija 23.12.2024 9:00

V Galeriji Škuc in na programu Ars premierno Pogovori v hiši Karlstein Berte Bojetu Boeta

Ljubljana, 23. decembra - V Galeriji Škuc bo drevi premiera zvočne igre Pogovori v hiši Karlstein avtorice Berte Bojetu Boeta z neposrednim prenosom na 3. programu Radia Slovenija - programu Ars. V njej Berta Bojetu Boeta v poetičnih podobah, ki so tu, kot sama pravi, "za slutnjo in ne za gotovost", z mehkobo in sočutjem obravnava intimna in boleča čutenja naše eksistence.

Ljubljana. Slovenska igralka, pesnica in pisateljica Berta Bojetu Boeta (1946-1997). Foto: Wikipedia

Ljubljana.
Slovenska igralka, pesnica in pisateljica Berta Bojetu Boeta (1946-1997).
Foto: Wikipedia

"Izgube, rane, globoko vpisane v telo. Brezkompromisno ustvarja razpoko v svet, v hišo, sistem, ki ga pretresa birokratska in dodelana urejenost. Neskončno delo, da bi se zagotovila odtujenost, izzove z brezkompromisnostjo krika in z mehkobo sočutja. Z iskanjem besed za vse tisto, kar noče in ne more biti poimenovano," so navedli v sporočilu za javnost.

Igralka, pesnica in pisateljica Berta Bojetu Boeta (1946-1997) je petnajst let igrala v Lutkovnem gledališču Ljubljana in bila ena od ustanoviteljic in igralk Koreodrame, kjer je bila leta 1984 premierno uprizorjena njena poetična drama Pogovori v hiši Karlstein. Štiri leta pozneje je igra z naslovom Besede iz hiše Karlstein izšla kot pesniška zbirka.

Režijo zvočne igre je prevzela Saška Rakef. Kot je pojasnila, so v procesu raziskovali relacijski prostor odnosov za uprizarjanje zahtevnih čustvenih stanj. "Nekaj zelo lepega, močnega in transformativnega je v tem, ko se uzremo v bolečini. Strahu. Jezi. Žalosti. Upanju. Stik s temi globokimi čutenji nosi posebno avro lepote in mehkobe. Ranljivosti in dostopnosti," so njene besede navedli v sporočilu.

Skladateljici pri projektu sta bili Ingrid Mačus in Bojana Šaljić Podešva. Slednja meni, da je izmed vseh njenih sodelovanj s Saško Rakef pri tem delu uspel "najgloblji spoj vseh izraznih sredstev, vseh vstopajočih umetniških intenc. Forma je zato samosvoja, je homogena zlitina energije zvočnih plasti, ki se pretakajo skozi zvočnike in kovinske plošče, besednih pomenov in igre oziroma giba".

Ingrid Mačus dodaja, da je raziskovanje zvočne razsežnosti besedila odpiralo možnost za "stik z globljimi plastmi sedimentiranih zaznamujočih življenjskih izkušenj, kar se je med projektom utelesilo kot organski dialog med pomenom in občutkom. Razvejana zvočno-poetična slika se ponekod razrašča v večplastnost ritualnih ponavljanj, ponekod pa se izčisti v prosojne linearnosti".

Igralka Mojka Končar pa je izkušnjo strnila z besedami: "Ustvarjalni proces Pogovorov v hiši Karlstein bi najbolje povzela kar z Bertinimi besedami: 'To je obračun s seboj in pogovor med vsemi mrtvimi, z vsemi pozabljenimi, z vsemi zavrženimi. To je srečanje s samim seboj, preden odideš. Kam? Saj ne vemo.'"

Oblikovanje zvoka podpisuje Urban Gruden, vizualno podobo Lucija Zucchiati, oblikovanje svetlobe Domen Lušin, neposredni prenos Matjaž Miklič. Dramaturginja pri projektu je bila Vilma Štritof, lektorica Mateja Juričan. Kostum je izdelala Nika Dolgan. Pogovori v Hiši Karlstein so nastali v koprodukciji 3. programa Radia Slovenija - programa Ars in Škuc gledališča.