V Zagrebu razstava risb Otona Župančiča
Zagreb, 16. januarja - V zagrebškem mestnem muzeju bodo danes odprli gostujočo razstavo Mestnega muzeja Ljubljana z risbami Otona Župančiča. Na ogled bo 158 njegovih risb, ki dokazujejo, da je bilo vizualno izražanje za pesnika enako pomembna notranja nuja kot pisanje, so zapisali v muzeju.
Oton Župančič (1878-1949) je bil znan predvsem kot pesnik, pa tudi kot dramatik, esejist in prevajalec, manj znano pa je, da je pogosto tudi risal.
Razstava Oton Župančič: Risbe - Pinxi me ergo sum / Naslikal sem se, torej sem, ki od danes gostuje v Zagrebu, predstavlja 158 umetniških del iz sedmih skicirk in mape s posameznimi risbami. To je večina risb, ki jih je Mestni muzej Ljubljana v sklopu spominske zbirke Otona Župančiča prejel od pesnikovih dedičev. Nekaj risb, ki so zvečine spremljava Župančičevemu pisanju, hrani tudi Narodna in univerzitetna knjižnica.
Risbe v skicirkah je zaradi zvezane oblike sicer mogoče pokazati le prek reprodukcij, medtem ko so risbe, ohranjene na posameznih listih, na ogled v izvirniku.
V odnosu do Župančičevega besednega ustvarjanja je bila risba sekundarna spremljava, bolj ali manj ljubiteljska dejavnost, so v Mestnem muzeju Ljubljana navedli ob razstavi. To niso dela, za katera bi se zanimala umetnostna zgodovina, zato pa so neprecenljiva za celovito dojemanje Župančičeve duhovne podobe. V njih lahko pogosto razbiramo beleženje istih impulzov, ki jih srečujemo tudi v njegovi poeziji, so dodali v muzeju.
Župančičeve risbe pričajo o tem, da je vizualno izražanje doživljal kot ključno notranjo potrebo, ki mu je bila prav tako nujna kot pisanje. Da so mu veliko pomenile, dokazuje tudi dejstvo, da jih je ohranil in eno izmed njih objavil celo na simboličnem mestu - v drugem zvezku svojih zbranih del z naslovom Dela Otona Župančiča iz leta 1936.
Razstavo bodo v Muzeju mesta Zagreb odprli ob 18. uri, na ogled pa bo do 16. marca.