Slovenija 27.2.2025 9:00

Začenjajo se Dnevi etnografskega filma

Ljubljana, 27. februarja - V Slovenski kinoteki se začenjajo Dnevi etnografskega filma. Posvečeni so etnografskim dokumentarnim filmom, ki jih ustvarjajo etnologi in antropologi, neodvisni filmarji in dokumentaristi. Festival, ki bienalno poteka v soorganizaciji Inštituta za slovensko narodopisje ZRC SAZU in Slovenskega etnološkega društva, bo letos ponudil 14 filmov.

Ljubljana. Slovenska kinoteka. Foto: Daniel Novakovič/STA Arhiv STA

Ljubljana.
Slovenska kinoteka.
Foto: Daniel Novakovič/STA
Arhiv STA

Odprl ga bo film Močni mož iz Burenga italijanskega režiserja Maura Buccija. Essa, nekdanji vojak Združenih narodov, je iz Gambije pobegnil na Finsko, kjer je ustanovil uspešno podjetje, s katerim preživlja družino. V domačem Burengu ga slavijo kot junaka. Med obiskom doma ga ujamejo svetovni dogodki: izbruh pandemije covida-19 ogrozi njegovo vrnitev v Evropo in prošnjo za podaljšanje dovoljenja za prebivanje ter ga pahne v eno najhujših kriz v življenju. Film je sodobna odisejada in hkrati intimna zgodba o globokih motivih, ki človeka pripeljejo do tega, da zapusti svojo državo, da bi zadovoljil univerzalne potrebe, piše na spletni strani festivala.

Kot so zapisali organizatorji, Močni mož iz Burenga ni prvi filmski izdelek tega režiserja, ki obravnava življenje beguncev, saj je javnost nase opozoril že s filmom Hotel Splendide z letnico nastanka 2016, v katerem prikazuje skupnost afriških prebežnikov, ki se je nastanila v hotelu na italijanski obali. Kot so še sporočili, se bo Bucci udeležil projekcije svojega filma v Ljubljani.

Med dobro deseterico filmov, ki skladno z oznako "etnografski film" sledijo specifičnim pristopom dokumentiranja realnosti, značilnih tudi za etnografsko vedo, organizatorji med drugim izpostavljajo film Razdruževanje kitajskega režiserja Yinana Wanga, ki s kamero spremlja svoje lastno migrantsko življenje z družino, razpeto med Kitajsko in ZDA, pri čemer jim protikovidni ukrepi niso ničesar olajšali, ampak prej nasprotno.

Članica selektorske komisije Manca Filak je opozorila tudi na poetično študijo sufizma v Egiptu, film z naslovom Svetloba na svetlobo danskega filmskega ustvarjalca Christiana Suhra, ter Aydo, levinjo med svobodnimi levi, ki je pripoved o neustrašni ženski, Aydi Saeed, rojeni v deželi, kjer že tako ni lahko biti ženska, ona pa se je vsemu navkljub pridružila Svobodnim levom, oboroženi milici, ki so jo med letoma 1999 in 2006 ustanovili sudanski uporniki Rašajda.

Indijska ljubezenska zgodba pa je praktičen prikaz, kaj se v deželi, kjer se za poroke še vedno dogovorjajo, zgodi, ko se zaljubita fant in dekle, ki po družbenih pravilih ne sodita skupaj. Kot piše na spletni strani festivala, nešteto bollywoodskih filmov prikazuje mlade pare, ki se spoprijemajo s takšnimi ovirami, za razliko od večine igranih filmov, ki spremljajo predvsem položaj dekleta, pa ta dokumentarec pripoveduje o fantu.

Filme za letošnji festival je izbrala selektorska komisija, ki so jo sestavljali Tanja Bukovčan in Tihana Rubić s Filozofske fakultete v Zagrebu, Naško Križnar ter Miha Peče in Manca Filak, oba iz Inštituta za slovensko narodopisje ZRC SAZU.

Dnevi etnografskega filma se bodo sklenili 1. marca.