V Kranju prva v nizu razstav ob stoletnici rojstva Vladimirja Makuca
Kranj, 3. aprila - V Galeriji Prešernovih nagrajencev Kranj bodo drevi ob 18. uri odprli prvo v nizu razstav ob stoletnici rojstva slikarja in grafika Vladimirja Makuca. Razstava v Kranju nosi naslov Želja po nebu in bo skupaj z ostalimi razstavami cikla V vse smeri predstavila Makučevo bogato umetniško zapuščino.
Kot so sporočili iz Gorenjskega muzeja, leto 2025 poteka v znamenju stoletnice rojstva Vladimirja Makuca (1925-2016) kot enega najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov druge polovice 20. in začetka 21. stoletja. V okviru Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica je tako nastal projekt, prek katerega se bodo Makucu poklonili s ciklom razstav.
Prva v nizu razstav bo svoja vrata odprla v galeriji Prešernovih nagrajencev v Kranju, ki je Makuca gostila že večkrat. Tokratna razstava ne pomeni le poklona umetniku, temveč tudi zahvalo za njegovo dragoceno donacijo. V Kranju bodo razstavljena dela iz galerijske stalne zbirke, družinske dediščine in zasebnih zbirk.
Izbrana dela v najrazličnejših tehnikah bodo omogočila celovit vpogled v umetnikovo ustvarjalnost. Na ogled bodo slike, akvareli, risbe, grafike in skulpture v porcelanu ter keramiki. Posebnost razstave bo niz sto malih grafik, ki jih je Makuc natisnil kot novoletne voščilnice ter jih pošiljal prijateljem, kolegom in institucijam.
Razstavo, ki bo na ogled do 11. junija, bodo spremljali tudi nekateri dogodki. Tako bodo 7. maja, na predvečer Makučevega rojstnega dne, v galeriji predstavili pesniško zbirko Pogovori z Vladimirjem Makucem, ki jo je napisala Miljana Cunta. V knjigi avtorica skozi lirične dialoge vstopa v svet Makučeve s simboliko prežete likovne pokrajine. Knjiga je obogatena s podobami umetnikovih del in bo povezovala celoten razstavni cikel.
29. maja se bo v sklopu razstave odvil tudi pogovor o Makucu. O umetnikovem delu, vplivu in pomenu njegovega opusa bodo razpravljali vodja Galerije Prešernovih nagrajencev Kranj Marko Arnež in ustvarjalci oziroma umetnostni zgodovinarji Miha Colnar, Iztok Geister, Breda Ilich Klančnik in Lev Menaše. Dogodek bo priložnost za globlji vpogled v Makučevo umetnost in razmislek o njegovem mestu v slovenski in širši likovni krajini.
Naslednjo razstavo v ciklu bodo odprli na Makučev rojstni dan, 8. maja v osrednjem razstavnem prostoru Goriškega muzeja na Gradu Kromberk. Makučeva dela bodo na ogled tudi v Vili Bartolomei v Makučevem rojstnem kraju, Solkanu. 4. julija bodo odprli razstavo v Mestni galeriji v Novi Gorici, 6. septembra v Sesljanu v Portopiccolo Art Gallery, 20. novembra pa še v Kulturnem domu Gorica.
Kot poudarjajo v Gorenjskem muzeju, bomo lahko ob letošnji obsežni predstavitvi Makučevega opusa ponovno odkrivali umetnikove prepoznavne ptice, druge živali in mitske figure v kraški pokrajini, ki so zaznamovale njegovo nezamenljivo likovno govorico.